Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Operație cu urmări deosebit de grave. Este, sau nu, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Operație cu urmări deosebit de grave. Este, sau nu, malpraxis?

Va rog sa imi spuneti daca este sau nu malpraxis :

Pentru ca doctorii incearca sa se acopere unul pe altul si raspund: ca nu intruneste conditiile de malpraxis, dar acesti doctori care au dat aceste raspunsuri, sa se uite bine in lege si sa vada ce este malpraxisul, si faptul ca tot ceea ce a facut acest doctor intruneste absolut toate conditiile de malpraxis. Povestea intamplarilor neplacute traite de pacienta :

In data de 4 octombrie 2014 (sambata) mi-am rupt piciorul, ajungand la urgente la spitalul Judetean X era de garda doctorul Y -medic specialist in ortopedie, care neconsiderand o asa mare urgenta ca aveam piciorul rupt m-a tinut pana marti ,data de 7 octombrie, data la care m-a operat, dar mentionez ca intrebam insistent doctorul sa ma informeze ca pacient cum e rupt piciorul, eu neavand treaba cu spitalele si nu am la cunostinta termenii medicali, refuza sa imi spuna orice detaliu despre situatia mea si a piciorului meu, raspunzandu-mi sec si razand : il ai rupt si o sa iti pun o tija cu 2 suruburi, atat, nimic altceva nu mi-a spus.

Ajungand marti data de 7 octombrie pe masa de operatie, au deschis focarul asa cum spun ei, adica dupa ce m-au taiat sa vada exact ce e inauntru, nu simteam nici o durere dar simteam cum imi umblau si imi tineau piciorul 3 persoane ca sa m-il aseze la locul lui, dupa care am simtit ca ma trage de abdomen in partea stanga si mi-a prins pielea cu niste clesti ( sau cum s-or numi ) dandu-ma cu rivanol si au pregatit bisturiul sa ma taie. La care eu socata am intrebat de ce ma trage de burta si ce treaba are piciorul cu burta, un alt doctor care era acolo impreuna cu doctorul Y....care m-a operat , m-a intrebat: cum adica , tu nu ai fost informata ca, dupa ce te vom taia si vom vedea pe focar deschis cum este fractura si daca e nevoie de grefa de os ,iti vom taia din bazin si iti vom pune la picior ? La care am raspuns ca nu stiam si nu mi s-a spus nimic despre aceste lucruri.

Plus faptul ca in sala de operatie au fost rezidenti care m-au pozat si filmat in timpul operatiei fara ca sa mi se ceara acordul. Atunci acel doctor l-a mustrat pe doctorul Y ca nu a informat pacientul inainte de operatie, si din acel moment nu m-a mai taiat si nu a mai pus nimic acolo, mi-a pus decat 3 suruburi.

Stand in sala de terapie intensiva in acea seara, a doua zi dimineata inainte sa ma dea pe salon, mi-au scos tubul de dren care se afla sub operatia de la genunchi, dandu-ma pe salon mi-au pus gips de la genunchi si pana la glezna si m-au dat pe salon, in acel moment eu simtindu-ma rau si sangeram foarte tare incat a inceput sa se umple gipsul de sange cat si patul de spital, chemam asistentele sa il anunte pe doctor ca ma simt slabita si ca sangerez, sangerare care o simteam scurgandu-se de deasupra operatiei si nicidecum de la locul de sub operatie unde a fost tubul de dren, la care doctorul cand a venit fiind foarte nervos ca l-am deranjat, mi-a spus sa nu ma mai vait ca toti pacientii umple paturile de sange ca asa e normal si nu se mai vaita ca mine.

I-am spus in repetate randuri ca simt sangele scurgandu-se de la operatie si nu de dedesubt unde era gaura de la tubul de dren, dansul linistindu-ma ca e ceva normal dar refuzand sa desfaca bandajul gipsat si sa se uite la piciorul meu sa vada pana la urma de ce sangeram atat de mult, motivand ca e ceva normal si mi-a spus sa nu il mai deranjez pentru aceasta problema care este normala la toti pacientii, si ca are si alti pacienti , nu numai pe mine. Am stat sangerand 3 zile, si anume de miercuri de cand m-a dat pe salon, joi si vineri cand mi-a cusut in salon vena ramasa deschisa la operatie din neglijenta si indiferenta dansului fata de mine ca pacient, ceea ce intruneste conditiile de malpraxis.

La care joi seara deja imi pierdusem toata vlaga si ma simteam foarte rau din cauza sangerarii la insistentele mele si la spusele auzite de mine ca o sa chem politia si am sa sun si la televiziune ca poate doar asa vor veni sa vada ce se intampla de sangeram asa de tare, a venit doctorul si intr-un final mi-a desfacut pansamentul gipsat si in acel moment s-a schimbat la fata zicandu-mi : da, aveai dreptate ca e de la operatie sangerarea, si ca a uitat un venul deschis pe operatie, si totusi in loc sa faca ce trebuie, tot indiferent a ramas si mi-a aplicat un tampon de pansament pe vena deschisa zicandu-mi ca, daca nu se opreste sangerarea pana maine ( ca era seara si nu a avut chef sa ma coasa la ora aceea de seara) o sa iti cos vena maine.

Si a doua zi dupa ce constatese ca imi lasase un venul deschis pe operatie ( adica a treia zi de sangerare, asta fiind vineri) m-a cusut in salon ajutat de 2 rezidenti care imi tineau piciorul sa nu il misc cand baga acul sa ma coasa.
Eu simtindu-ma foarte rau , normal trebuia sa ma externeze in acea zi de vineri dupa spusele doctorului Y , dar nu m-a mai externat, eu fiind mai mult moarta decat vie mi-au pus in perfuzie nu stiu ce medicatie ca sa imi revin ( din cate tin eu minte era ceva gen adrenalina ca sa imi revin putin din starea aproape de coma in care eram) si abia sambata am inceput sa imi revin, constatand acest lucru cand m-am trezit si am vazut ca eram putin mai bine oprindu-se si sangerarea si dandu-mi acele medicatii pentru a imi reveni din acea stare in care ajunsesem din nepasarea si neglijenta doctorului,externandu-ma pe 13.10.2014 cu recomandarea de a nu ma sprijini pe picior 3 luni de zile, la 6 saptamani sa dau gipsul jos si in a saptea saptamana sa fac radiografie si sa ma prezint la dansul la spital pentru control, la fel dupa cele 3 luni de stat cu piciorul fara sa ma sprijin pe el sa fac radiografie si sa merg la spital la dansul la control.

Fara alte indicatii de gimnastica sau recuperare, desi l-am intrebat de multe ori pana sa ma externeze si chiar si cand am fost la controale la dansul ce recuperari trebuie sa fac, dansul mi-a zis doar ca incet incet sa incep sa ma sprijin si sa merg pe el ca sa imi revin, in rest nici o alta recomandare. Eu nestiind m-am conformat indicatiilor doctorului specialist care s-a ocupat de mine si am facut doar ce mi-a zis doctorul.

Mentionez ca : la 7 saptamani am fost la control la dansul in data de 21.11.2014 am facut radiografie, dupa care m-am prezentat de dimineata pe holul spitalului si dupa ore de asteptari ca dansul nu mai venea desi stia ca sunt acolo pentru ca am vorbit in prealabil la telefon si mi-a spus sa vin la control de dimineata de la ora 08.00 eu am asteptat pe hol la spital ca sa fac controlul la domnul doctor pana la ora 15.00, moment in care dansul a venit si mi-a luat radiografia din mana, uitandu-se pe ea mi-a zis ca sunt bine, sa stau linistita si sa ma duc acasa ca cu timpul ma voi recupera, amintindu-mi ca nu trebuie sa ma sprijin pe piciorul operat, eu neavand cunostinta de consecintele care urmau sa le trag din cauza ca doctorul meu nu mi-a dat indicatiile corecte, am facut doar ce mi-a spus dansul.

Dupa cele 10 saptamani in care nu am avut voie sa ma sprijin pe piciorul operat, l-am sunat pe doctor si mi-a spus ca ne auzim dupa sarbatori, mai exact dupa 10 ianuarie, in data de 16 ianuarie am luat iar trimitere de la doctorul de familie si m-am prezentat la domnul doctor la control cu radiografie facuta, care la fel s-a intamplat, lasandu-ma sa astept cu orele, de dimineata si pana dupa amiaza stand in carje pe holul spitalului asteptandu-l pe doctorul meu care mi-a zis sa fiu la prima ora la consult, s-a uitat tot pe holul spitalului pe radiografie si mi-a zis ca totul e in regula, desi eu nu imi simteam piciorul si nu puteam sa ma sprijin deloc pe picior pentru ca il aveam ca si cum era paralizat, nu il simteam si nu puteam sa il misc nici in fata nici in spate, incat sa fac exercitii de recuperare sau gimnastica.

Fiind o persoana foarte activa in viata de zi cu zi, vazandu-ma in situatia in care eram si trebuia sa depind de familie ca sa ma ingrijeasca pentru ca eu nu puteam sa merg, eram ca un om paralizat, desi aveam ambele picioare eu aveam doar un picior, celalalt picior fiind terminat, am decazut moral plangand mereu pentru situatia in care ma aflam si vazand ca nu puteam sa imi revin, sufeream clipa de clipa si nu mai vroiam nimic de la viata considerandu-ma ca o leguma am decazut psihic si la un moment dat am inceput sa nu imi mai simt fata , pe zi ce trecea fata imi amortea mai tare ajungand la pareza faciala.

In data de 30.03.2015, ziua in care am ajuns la urgente din cauza parezei faciale pe care o facusem, mi s-a dat tratament si am inceput sa imi revin in legatura cu pareza faciala pe care o facusem si incercam sa imi ridic moralul pentru a nu pati si altceva ca era deja destul ca suferam cu piciorul. Dar in acea zi de 30.03.2015 daca tot eram la spital m-am dus si la doctorul Y sa il intreb si sa ii cer explicatii de ce nu imi simt si nu imi pot misca piciorul, si m-am luat de domnul doctor ca de cate ori am fost la dansul la control el s-a uitat doar in radiografii pe holul spitalului, si atat, neintrebandu-ma cum ma simt sa sa se uite la picior sa il palpeze sau ce se face mai exact la un control.

Eu nu cred ca o consultatie se face pe holul spitalului( in continuare isi arata indiferenta si nepasarea fata de pacient, un control nu se face pe holul spitalului uitandu-te la radiografia pacientului si atat, vazand ca eram foarte suparata si i-am atras atentia sa se uite si la picorul meu si nu numai in radiografii, pentru ca eu nu imi simteam piciorul si nu puteam deloc sa ma sprijin pe el, dansul incepand sa dea din umeri zicandu-mi ca nu stie sigur ce as putea sa am , si ca ar putea fi ori nervul femural ori nervul sciatic, dar totusi sa se informeze pentru ca nu stia ce explicatii sa imi dea, (hal de doctor) mi-a zis sa cobor la camera 247 (parca) de la etajul 1, acolo fiind doctorul B... , si ca ar putea sa il ajute in a imi da o explicatie despre situatia in care ma aflam cu piciorul.

A intrat primul domnul doctor si a vorbit cu doctorul B..., iar din spusele doctorului B..... adresate doctorului Y... de fata cu mine, eu am dedus ca doctorul stiind ca mi-a facut totul cu nepasare si neglijenta de care a dat dovada ii era frica de ceva anume, si a intrat mai intai el ca sa vorbeasca cu celalalt doctor si probabil sa stabileasca ce sa imi spuna, pentru ca domnul doctor B....... ia adresat urmatoarele cuvinte : lasa ca cred ca este nervul femural ca daca era nervul sciatic nu putea sa miste piciorul deloc, asa ca stai linistit ca nu-i din vina ta si ca e din cauza ca s-au atrofiat muschii din cauza perioadei lungi in care piciorul nu s-a miscat deloc (mintindu-ma )

Vazand ca nu ma lamuresc de nici un fel ce as putea avea de nu imi simteam piciorul am cautat alti doctori mai competenti, adresandu-ma unui doctor de la TarguMures, acel doctor numai din ce i-am spus eu, mi-a si zis ca sigur este meniscul rupt si doctorul meu nu a vazut sau nu a vrut sa vada, si faptul ca nu m-il pot misca poate fi din cauza ca mi-a atins vreun nerv si de acolo e problema. Problema e ca nu mi-a atins numai un nerv, eu nu simteam piciorul, iar acum am si EDEM OSOS si se datoreaza ca in timpul operatiei mi s-a sectionat si niste vene care imi vascularizau osul, pentru ca asa mi-au spus doctori in urma rezultatelor RMN, ca in timpul operatiei mi s-au sectionat si niste vene de cel care m-a operat si acum osul nu se mai vascularizeaza si de aceea am si EDEM OSOS.

M-am prezentat la acest doctor facandu-mi programare in data de 26.04.2015, intrand in operatie la acest domn doctor care ii multumesc pentru increderea pe care mi-a oferit-o explicandu-mi toti pasii dinaintea si de dupa operatie, absolut tot ce imi va face si ce trebuie sa fac si dupa operatie penru a ma putea recupera, dansu-mi si niste planse cu ce recuperari trebuie sa fac acasa sau intr-un centru de recuperare, un doctor foarte bun si care comunica cu pacientul explicandu-i pacientului si alte lucruri de care pacientul nu intreaba, nu ca doctorul meu care m-a operat si nu imi dadea nici un raspuns, decat intorcea spatele si pleca vazandu-si de treburile lui.

Dupa operatia de menisc si de scoatere a suruburilor am inceput sa simt putin piciorul si in 2 saptamani am inceput sa ma sprijin pe picior asa cum mi-a indicat doctorul meu, initial in carje, dupa aceea o perioada in baston ,iar dupa aceea usor usor fara nici un ajutor, eu revenindu-mi putin datorita acestui doctor, atat din punct de vedere al piciorului, moral cat si psihic, vazand ca am inceput sa imi simt piciorul cat de cat si aveam speranta ca o sa pot fi un om normal cum eram inainte sa ma opereze acest doctor Y...... care din cauza lui eu nu am mers 1 an de zile, si abia dupa o perioada dupa ce m-am operat la TarguMures am inceput sa merg incet incet ajutata de carje si apoi cu bastonul.

El nu mi-a dat nici macar o indicatie despre ce ar trebui sa fac in mod normal ca sa imi revin, probabil din cauza ca era suparat ca de ce pana acum nu trecuse sotul meu pe la el, ca imi tot zicea sa treaca pe la el, dandu-mi de inteles ca isi asteapta spaga bine meritata pentru operatia de genunchi (pentru ca m-a nenorocit mai bine spus), ca si doamna anestezista (care nu imi amintesc numele dansei, stiu doar ca era o femeie mai plina in jur de 40 de ani cred ) care nici bine nu am iesit din operatie, eram in sala de terapie intensiva cand doamna a venit foarte suparata ca nu i-am dat spaga asteptata de dansa, si mi-a zis ca am o nesimtire ce nu a vazut, zicandu-mi ca asa stiu sa multumesc ca a fost anestezista mea ? Chiar asa nesimtire avem in noi ? Ca altii ii da plicul cu milioane si eu inca nu ii dadusem nimic si daca stia asa, imi facea anestezia ca sa ma puna bine, daca stia ca nu ii dau nimic.

Acest doctor Y.... care m-a operat nu stia decat sa dea din umeri si sa spuna ca nu stie ce am si daca vreau vin la spital, ma taie din nou sa vada ce am mai exact acolo si imi scoate si suruburile. De aceea eu am decis sa nu ma mai dau pe mana acestui doctor care habar nu are de ceea ce a a facut pacientului. Dupa ce ca nu imi dadea nici un detaliu despre cum am avut piciorul rupt, ce o sa imi faca, ce trebuie sa fac si in cat timp ma voi recupera, fiind foarte indiferent fata de mine ca pacient si tratandu-ma ca pe un animal cat am fost in spital, da din umeri mereu si ma mintea ca o sa ma fac bine.

Cat am stat in spital am avut parte de un tratament foarte urat din partea doctorului, indiferenta si neglijenta lui m-a facut sa ajung in acest hal, in spital avand parte de suferinta si dureri groaznice, nimeni nu dadea 2 bani pe noi, mai mult daca vroiam sa vina cineva sa se uite la mine sau sa imi administreze un calmant cumparat tot din banii mei, trebuia sa dau din buzunar bani ca sa se urneasca vreo asistenta sa imi faca calmante la nevoie si la durerile groaznice pe care le aveam, mai mult de atat ni se impuneau pacientilor sa le dam bani ca sa ne cumpere pansamente motivand ca spitalul nu are fonduri, desi veneau cu acea masuta in care aveau toate ustensilele si pansamentele pentru pacienti, dar acelea erau doar preferentiale, si bandajau doar pe cine aveau chef iar pe restul ne puneau sa ne cumparam pansamente daca vrem sa ni se schimbe pansamentul operatiei, eu avand nevoie de schimbarea pansamentului gips-ului pentru ca am sangerat timp de 3 zile din vina si neglijenta doctorului pentru venulul deschis uitat la operatie, daca nu, nu vroiau sa imi schimbe pansamentul plin de sange.

Mai mult de atat, desi in acel salon eram numai pacienti imobilizati la pat , asistentele veneau in camera si ne ridicau sus acele butoane cu fir care trebuia sa apasam pe ele in cazul in care aveam nevoie de asistenta, pe motiv ca noaptea se doarme si ele nu vor sa fie deranjate, avand dureri groaznice si nu puteam sa anunt pe nimeni, am strigat de cateva ori la asistente si neauzindu-ma nimeni, in acea noapte am sunat la 112 sa spun ca sunt intr-o situatie critica si nu vine nimeni sa ne vada, iar dupa ce a fost anuntat spitalul ca am facut reclamatie, au venit asistentele care au inceput sa tipe la mine si sa ma faca in tot felul ca le-am deranjat din somn .

Spre surprinderea mea, la externare am vazut pe decontul de cheltuieli al spitalul ca apareau ca mi-au administrat medicamentele respective spitalul, nu ca au fost cumparate de mine, deci ei pun pacientii sa cumpere diverse lucruri sau medicamente pe motiv ca nu au din cauza ca spitalul nu are fonduri si probabil banii pe care noi ii dadeam sa ne cumpere cele necesare care ulterior le-am vazut mentionate ca mi le-ar fi adminstrat spitalul, ii bagau in buzunar si ne dadeau medicatiile respective din spital, dar pe banii nostri, ai pacientilor.referitor la asa zisul control care mi l-a facut doctorul meu de cate ori imi spunea sa vin la control, chiar daca eu nu am avut treaba cu spitalele, nu ma gandeam ca un control consta in faptul de a te uita in radiografia pacientului pe holul spitalului si atat.

In afara de faptul ca recent am aflat ca eu nu m-am prezentat la controalele indicate de domnul doctor, si acest lucru se datoreaza faptului ca domnul doctor al meu nu a inregistrat prezenta mea la control la dansul, datorita faptului ca eu desi m-am prezentat la controalele periodice, el nu mi-a inregistrat la spital controalele, si de aceea eu figurez ca nu m-am prezentat la controale, desi pot dovedi aceste lucruri prin trimiterile de la acea data pe care le detin si acum, pentru ca nu mi le-a luat motivandu-mi ca nu este nevoie de ele, si faptul ca am fost la doctor in 09.05.2017 si am stat de vorba cu doctorul Y..., amintindu-i de toate neplacerile de care am avut parte din cauza dansului, el recunoscand ca am fost la controale dar ca nu le-a inregistrat.

In legatura cu medicul anestezist (acea doamna) tin sa mentionez ca inainte de operatie, cand mi-a facut anestezia, PROBABIL mi-a atins un nerv incat mi-a sarit piciorul in sus, linistindu-ma ca nu trebuie sa imi fac griji si ca vom vedea dupa operatie ce se intampla si daca imi simt piciorul, eu de atunci am dureri ingrozitoare de cap, amorteli ale fetei si amorteli la nivelul piciorului .

Inainte de acest incident tin sa va mentionez ca nu am mai avut probleme de sanatate si nu am avut treaba cu spitalele. In rest eram un om normal si foarte activ, puteam sa fac orice munca sau activitate, sa dansez, sa ma joc cu copiii mei si orice alt sport, eram un om NORMAL. Ceea ce acum eu nu ma mai pot bucura de viata asa cum faceam odata, acesti doctori “ specialisti in a nenoroci pacientii prin nepasarea si neglijenta lor” mi-au luat aceste bucurii ale vietii si m-au condamnat la suferinta si dureri groaznice incat eu de 4 ani de zile nu imi pot reveni, nu pot merge normal, schiopatez si mai mult de atat, cad pe strada cand merg din cauza ca imi fuge piciorul drept (cel operat), pur si simplu am momente cand intr-o clipa nu il mai simt, devine instabil,imi fuge in fata de la genunchi si cad jos.

Nu pot sta mult in picioare pentru ca ma doare foarte rau piciorul si acea durere groaznica urca in sus pe coloana, din acest motiv eu nu mai pot face nimic, nu pot munci, nu pot sta pe picoare mult timp, nu pot merge normal, de alergat nici macar nu ma gandesc, nu ma mai pot juca cu copiii mei, nu mai pot dansa sau sa incalt un pantof cu toc, si nu mai pot face nimic din ceea ce faceam inainte sa ma opereze acest doctor blestemat.

Vazand ca am dureri groaznice si de coloana si nu pot sta foarte mult in picoare, si nici sa fac treaba nu pot din cauza piciorului si coloanei, in 2017 am facut RMN la genunchi, coloana lombara si coloana cervicala sa vad ce am de ma doare in halul acesta, si rezultatele arata ca am hernie de disc si mai multe discuri intervertebrale afectate, ceea ce se datoreaza de la deficienta locomotorie pe care o am din cauza operatiei domnului doctor Y....

Am facut exercitii cu kinetoterapeutul, mi-a dat benzi elastice, mi-am cumparat si corzi pentru gimnastica, bicicleta medicinala, fac zilnic exercitii dar nici un semn ca imi voi reveni. Acest doctor m-a nenorocit pe viata. Inainte de a merge la operatia de la Targu Mures am fost la spital, am platit si mi-am scos imaginile de la radiografiile efectuate cat si de la CT din data de 06.10.2014 inainte de operatia care m-a nenorocit, pentru a ma lamuri cum am avut piciorul rupt si sa vad cu ochii mei imaginile pentru ca eu pana la acea data pana sa vad imaginile nu stiam ce fel am avut eu piciorul rupt ca doctorul meu ma lua mereu in ras si imi zicea scurt si la obiect ca l-am avut rupt dar refuza mereu sa imi explice cum l-am avut rupt.

Mi s-a impus sa platesc taxa de 3000 de ron in contul unui profesor universitar dr. (nu dau nume) , cel care l-a desemnat comisia de malpraxis prin tragere la sorti pentru a imi face expertiza medico legala referitor la cazul de malpraxis sesizat, 3000 de lei doar sa se uite in acte si sa zica daca este malpraxis sau nu, dupa ce am platit acel onorariu am primit in data de 03.03.2017 un inscris de la DSP CONSTANTA prin care imi solicita tratament recuperator urmat, radiografii si alte investigatii in format electronic si o scrisoare medicala din care sa ateste starea mea prezenta, m-am conformat acelui inscris si m-am dus sa imi scot imaginile pe CD, cele aflate in spital ca sa le pun la dispozitie celor care mi-au solicitat acest lucru.

Eu chiar daca aveam acel CD cu imaginile dinaintea operatiei de la CONSTANTA, m-am gandit sa pastrez acel duplicat de CD si sa mai scot inca o data CD-ul pentru a il pune la dispozitia DSP-ului, la care spre surprinderea mea cand am ajuns la policlinica din incinta spitalului, vrand sa scot CD-ul cu umaginile de la tomograf (CT) am fost intrebata de fetele de acolo ca de ce scot iar CD-ul si la ce imi trebuie iar, ca l-am scos acum cateva zile in urma, uimita de acest lucru le-am cerut data exacta cand am mai scos eu CD-ul si mi-au spus ca in data de 03.03.2017, data exacta cu cea a inscrisului de la DSP Constanta catre mine prin care imi cereau cele mentionate mai sus.

Auzind acestea, cand am ajuns acasa am introdus cd-ul in calculator si am vazut mult mai multe imagini decat pe celalalt CD luat anterior, dar fiind vorba de acelasi CD, doar ca mi s-a dat duplicatul CD-ului de cate ori am avut nevoie, si mai mult de atat, imagini modificate si suprapuse, vazandu-se la ochiul liber ca acele imagini modificate de cei care au avut interes sa imi schimbe CD-ul pentru a falsifica probele si a se acoperi intre ei.

Pe acelasi CD cu imagini facute la tomograf din data de 06.10.2014, data dinaintea operatiei si luat in 20 aprilie 2015 inainte sa ma duc sa ma operez la Targu Mures imi apar un anumit numar de imagini, iar pe acelasi CD luat duplicatul in 08.03.2017 dupa ce mi l-a scos domnul doctor sau l-a schimbat, imi apar mult mai multe imagini si in afara de acest lucru care mi-a atras atentia, luand imaginile la rand sa le vizualizez pe toate am constatat niste mari diferente intre CD-urile scoase la date diferite, acelasi CD dar cu imagini modificate si suprapuse alte imagini peste imaginile cu piciorul meu.

Am sunat la policlinica si am inceput sa ii intreb de ce sunt diferite CD-urile, la care fetele incercau sa ma asigure ca nu are cum sa fie imagini diferite pe CD, eu spunandu-le urmatoarele cuvinte adresate catre ele : inseamna ca cineva a avut interese sa va intre pe server si sa modifice imaginile mele, atata timp cat in data de 03.03.2017 data la care DSP mi-a formulat acel inscris prin care imi cerea cele mentionate mai sus, mi s-a scos si CD-ul.

Explicatia lor a fost urmatoarea : nu are cum sa modifice nimeni imaginile pentru ca noi nu avem server, noi stocam pe server doar pana seara sau maxim a doua zi imaginile, iar dupa aceea le punem toate imaginile pacientului pe CD si le ducem in arhiva. Si le-am spus in acel moment : inseamna ca cineva a avut acces la CD-uri, l-a luat, a schimbat imaginile pe CD sa para un picior mai grav decat am avut eu si sa iasa basma curata. Ele mi-au sus si au incercat sa ma asigure ca nu are cum si ca asta ar insemna ca cineva a avut acces in centrul lor de stocare a datelor si nu are cum sa se intample acest lucru.

Si faptul ca fiind vorba despre acelasi CD, nu are cum sa difere imaginile si nici sa fie mai putine sau mai multe pe celalalt CD nici macar cu o poza in plus sau in minus, deoarece CD-ul cu imaginile stocate initial e acelasi CD pe care mi-l elibereaza de cate ori am nevoie. Dar eu am acelasi CD scos de la ei de 2 ori, o data in aprilie 2015 si o data in martie 2017 desi am doua CD-uri de la aceeasi investigatie CT din data de 06.10.2014 dinaintea operatiei, pe primul imi apar anumite imagini mai putine la numar, iar pe cel care l-am scos in 2017 (acelasi CD cu aceeasi investigatie ) am mai multe imagini, unele exact cum sunt si pe primul CD scos, altele modificate si altele suprapuse peste imaginea mea cu o alta imagine a unui picior , cu serii si numere diferite de imagini care sunt suprascrise peste datele mele si imaginea piciorului meu.

Cneva are un interes sa iasa basma curata, dar eu am dovezile negru pe alb ale acestor probleme intampinate in acest caz si o sa dovedim contrariul in instanta cu dovezi, filmari din spital si inregistrari in care contrazice ceea ce , doctorii impreuna cu spitalul si cu DSP CONSTANTA incearca sa musamalizeze tot si sa respinga dosarul pe motiv ca nu este malpraxis.

Am fi curiosi sa stim exact pe ce motiv s-a respins cererea de malpraxis si de ce nu intruneste conditiile de malpraxis ? Sau daca acesta nu este malpraxis , ce trebuia sa se intample ca sa fie malpraxis ? Trebuia sa ma mai lase inca o zi sa sangerez si probabil azi nu mai eram si doar asa era malpraxis ? Poate ne raspunde managerul spitalului Constanta si alti doctori care si-au dat cu subsemnatul ca nu indeplineste conditiile de malpraxis. Eu vazand in ce situatie eram am iregistrat si filmat in spital, cat si poze ca ma gandeam ca nu voi mai apuca ziua de maine si m-am gandit ca in cazul in care se intampla ceva cu mine, familia imi va gasi in telefon ce s-a intamplat in spital cat am fost internata.

Acest lucru ma determinat sa iau masuri, sa imi fac dreptate singura si sa obtin dovezile necesare in care sa mi se confirme si sa imi recunoasca adevarul despre toata suferinta si uratul tratament si comportament al doctorului fata de mine stabilind cu doctorul o intrevedere in 2017 prin care sa ma vada si sa imi spuna motivul pentru care eu dupa 3 ani nu imi pot reveni din starea in care ma adus dansul si tot ce am indurat in spital, faptul ca am fost la control regulat si ca am respectat intocmai indicatiile lui, dar care el nu recunoaste si nu m-a inregistrat ca m-am prezentat la controale, incercand in acest fel sa induca in eroare si sa insele autoritatile, institutiile si persoanele competente in a se pronunta si a constata cazul de malpraxis si gravitatea cazului de malpraxis prin problemele de sanatate pe care mi le-a cauzat intentionat prin nepasarea lui fata de mine ca pacient, ca sa se disculpe dansul impreuna cu spitalul.

Desi eu am fost la toate controalele indicate de dansul si indicatiile lui in recuperarea mea, dansul nu m-a inregistrat nicaieri , inducand in eroare, inseland institutiile si probabil falsificand documente prin care sa dispara numele meu ca am fost la control si modificand CD-ul cu imaginile mele de la tomograf a reusit sa convinga institutiile si persoanele experte in constatarea cazului de malpraxis, incat sa imi fie respinsa cererea de malpraxis.

In 2017 am facut niste radiografii fata/profil la ambele picioare pentru ca asa mi-a cerut un alt doctor ortoped unde am facut fizioterapie si recuperari, radiografii in care se vede clar cu ochiul liber ca: osul peroneu la piciorul stang, cel sanatos, se vede drept pe osul tibial, dar la piciorul drept (cel operat) se vede ca osul peroneu este rau pozitionat si inconvoiat inspre spate, acolo unde ma tine pe mine si nu pot merge normal ca simt ca acolo ma tine osul. Desi am intrebat doctorul de ce arata piciorul meu asa , mi-a spus ca nu a fost pus bine. In data de 10.05.2017 in dimineata cand am fost la domnul doctor Y.... sa imi confirme cele sesizate de mine si sa imi spuna de ce nu apar inregistrata ca am fost la controale si cerandu-i sa imi elibereze o scrisoare medicala in care sa specifice ca am fost la controalele indicate de dansul, mi-a spus scurt si la obiect ca nu le-a inregistrat si atat. Si ca sa fac un RMN sa vada si tesuturile moi si dupaia vedem ce facem, pentru ca el nu stie ce pot avea de nu mi-am revenit, recunocandu-mi toate cele sesizate de mine in cazul reclamatiei malpraxisului.

Mai mult de atat in data de 10.05.2017 cand m-am prezentat la ora 8.00 asa cum mi-a si spus cu o zi inaite doctorul telefonic, am aflat cu stupoare intrebandu-l despre osul peroneu de ce se vede asa in radiografie si de ce eu nu pot merge normal, avand dureri groaznice si daca incerc sa merg cat de cat normal , simt ca ma tine osul si nu pot merge, incepand sa schiopatez si sa cad jos, fugandu-mi piciorul. Desi in foaia de spitalizare si in externare imi scrie faptul ca am avut doar ruptura de platou tibial cu deplasare de peroneu, dupa 3 ani de zile sa imi spuna ca de fapt osul peroneu este asa din cauza ca si acela a fost rupt, si ca am avut si ruptura de peroneu dar el nu s-a bagat sa umble si sa mi-l faca la loc pentru ca peroneul nu are nici o importanta pentru el si ca el nu a considerat important faptul ca peroneul e rupt si sa mi-l puna la loc, lasandu-l asa rupt sa se osifice aiurea.

Acest lucru se vede si la rezultatul CT din 06.10.2014 pe care il aveti in acte, in care scrie :
examinarea CT nativa a genunchiului drept evidentiaza : Fractura cominutiva platou tibial lateral drept si extremitate proximala peroneu drept. Deci doctorul stia ca aveam si peroneul rupt dar nu m-a informat cu nimic despre acest lucru si nici in actele medicale nu mi-a scris nimic. Acest lucru l-am aflat ulterior dupa 3 ani(adica in 2017 de la doctor) si cand am inceput sa imi scot Cd-urile cu toate analizele si investigatiile pe care le-am facut in spital ca sa vad exact ce am, ca doctorul I.O.... nu imi spunea nimic concret stiind ca nu a facut ce trebuia si incearca sa ma minta de fiecare data cand am mers la dansul.

Deci dupa 3 ani sa imi spuna ca aveam si peroneul rupt si ca el a considerat si hotarat de capul lui fara sa ma intrebe sau sa ceara sfatul altui doctor, ca nu trebuie sa umble la el si mi l-a lasat asa rupt cum era, neumbland la el desi a vazut ca aveam si ruptura de peroneu.

Acest doctor m-a nenorocit intentionat si cu buna stiinta fiind nepasator in continuare si aruncandu-mi vorbe cu cea mai mare indiferenta ca a vazut ce probleme aveam dar ca nu a intervenit pentru ca asa a vrut si considerat el. Acestea sunt intamplarile si realitatea crunta prin care am trecut, trec si sufar din culpa totala a medicului, din cauza nepasarii si neglijentei fata de pacienti, tratand pacienti in mod diferit si preferential in functie de interesele pe care le are si atentiile care i se ofera facand abuz in serviciu si de functia pe care o are atentand la sanatatea si la viata pacientilor tratandu-i cu cel mai mare dispret si in mod josnic asa dupa cum are el chef.

Asadar am dovezile in care sa fie tras la raspundere pentru tot ce a facut acest doctor, dar ei tot ne raspund negativ si incearca sa musamalizeze absolut tot, normal : CORB LA CORB NU ISI SCOATE OCHII.

Noi putem sa demonstram cu aceste date cazul de malpraxis cat si gravitatea malpraxisului din culpa doctorului pentru tot ce mi-a facut si ca m-a nenorocit neintervenind acolo unde trebuia in timpul operatiei fiind probabil suparat ca celalalt doctor la mustrat cand eu i-am zis ca nu am fost informata deloc despre situatia mea si despre ce urma sa imi faca, s-a razbunat in mod intentionat pe mine nenorocindu-ma pe viata.

El nu stie ce inseamna atunci cand te roaga copiii sa te joci si sa alergi cu ei si mie sa imi planga sufletul ca nu ma pot juca cu copiii mei si ca nu mai pot fi un om normal cum am fost inainte de a ma opera si nenoroci acest doctor, cum este sa te duci la o petrecere si sa stai numai jos ca nu poti dansa si nu te poti distra din cauza piciorului. Acest doctor mi-a luat aproape toate bucuriile vietii si va trebui sa plateasca cu varf si indesat indiferenta, nepasarea si razbunarea lui. Vreau sa se faca dreptate si o sa se ajunga cu ei si la televiziune daca tot incearca sa se acopere intr-una si sa musamalizeze ca sa iasa ei basma curata.

Daca era sa ia CD-ul doar pentru a il vedea, verifica sau interpreta, trebuia sa treaca numele lui cand a luat Cd-ul daca totul era in regula, dar cand a luat Cd-ul m-a trecut pe mine ca si nume ca eu as fi luat Cd-ul in data de 03.03.2017 chiar cand s-a intocmit documentul de la DSP Constanta catre mine in care imi cere sa aduc CD-uri cu investigatiile pe care le am, si mi s-a parut prea mare coincidenta ca in data de 03.03.2017 DSP Constanta imi trimite acea instiintare prin care sa ma prezint cu toate investigatiile pe care le detin si tot in aceeasi zi doctorul a fost si mi-a accesat datele investigatiilor de la policlinica fara acordul meu, trecand la solicitantul duplicatului de CD datele mele si nu datele lui......., ca si cum as fi fost eu acolo si am cerut CD-ul , chiar le-am atras atentia celor de acolo, ca daca vin eu si solicit duplicat de CD imi cere buletinul si daca vreau sa vina altcineva sa imi ia duplicatul peste o zi sau doua cand e gata, trebuie sa las imputernicit ca sa m-il ia, ca altfel nu are voie nimeni sa mi-l solicite sau sa il ridice fara acordul meu.

Dar vad ca domnul doctor a putut sa il si ceara, sa il si ia, accesandu-mi datele fara acordul meu si facand un fals impreuna cu cei de la policlinica care erau de tura in acea zi , trecand numele meu la solicitant ca si cum eu am fost si am luat CD-ul in acea zi, de aici se vede clar ca ei incearca sa musamalizeze tot si sa scape basma curata.

Va rog pe dvs, cei care sunteti competenti sa spuneti daca este malpraxis sau nu, ce anume din aceste intamplari intruneste si ce anume nu intruneste conditiile de malpraxis. Si cei care au mai trecut prin asa ceva sa nu ramana indiferenti si sa spuna totul pe fata sa afle toata tara ce se intampla in anumite spitale de la noi din tara si cei care gresesc sa plateasca.
Multumesc

-Regulamentul de postare:
2.17. Identificarea unor persoane fizice sau juridice în titlul topicului sau în mesajele postate nu este de dorit. Pe forumul Avocatnet discutam ideea/speța, nu persoanele implicate. Mulțumesc pentru înțelegere. -
Manuela Rășină, administrator
Imi cer scuze ca nu am reusit sa citesc chiar integral, ati dat foarte multe amanunte si reiese limpede cat sunteti de suparata. Eu nu am reusit sa inteleg daca ati actionat impotriva medicului sau a echipei medicale pe care ii considerati vinovati in vreun mod legal. La Colegiul Medicilor pentru aplicarea unor sanctiuni disciplinare? In instanta cu o actiune in repararea prejudiciului?
Ideal ar fi sa contactati un avocat in Constanta si sa hotarati impreuna in ce mod puteti actiona functie de ceea ce doriti sa obtineti si ce s-ar putea proba.
CaraD, utilizator
Medico-legal se stabilește culpa medicală.
Cazul acesta nu este simplu si trebuie atent analizat pe baza la tot.
Din pacate postarea dvs este extrem de lunga si va spun sincer ca nu am rabdare sa citesc.Toate aspectele tb discutate cu un av,analizata situatia dvs si formulata fie o plangere penala fie o actiune in civilAv tb sa va explice care sunt avantajele si dezavantajele fiecarei proceduri,durata, costuri etc.Succes.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Va multumesc pentru timpul acordat pentru a imi raspunde, da am facut reclamatii si plangeri acolo unde trebuie, numai ca cei de la colegiul medicilor , Dsp si Comisia de malpraxis au raspuns ca in cazul meu nu intrunesc conditiile de malpraxis. De aceea am dat absolut toate detaliile ca sa se vada exact ce si cum s-a intamplat si poate cei care stiu, sau au avut un caz asemanator ar putea sa ma indrume unde as putea sa mai apelez ca sa imi fac dreptate pentru ca ei incearca intr-una sa zica ca nu e malpraxis. Dupa ce mi-au luat 3000 de lei pentru un doctor expert sa se uite decat in actele medicale dar nu sa vina sa ma vada si pe mine in ce stadiu sunt. Si ei (DSP-ul ) au pus la dispozitia doctorului expert doar ce documente si investigatii au vrut ei si nu ce le-am dat noi, doar ca sa se pronunte in favoarea lor si nu in favoarea mea. Am facut contestatie la deciziile medicale si acum suntem in faza cu medicina legala in care au cerut din nou documente si din nou alte investigatii medicale si vor trebui sa intocmeasca raportul de expertiza medico-legala pentru instanta . Vedem daca acestia vor intocmi raportul asa cum trebuie si sa se faca dreptate. Eu de aceea am dat toate detaliile ca sa vedeti cate s-au intamplat si cate au incercat sa imi faca ca sa musamalizeze ei tot si sa scape basma curata. Va multumesc
Da. Sper sa se stabileasca corect culpa medicala. Dar din pacate nu multi analizeaza situatia de la a la z si se pronunta aiurea fara sa se gandeasca ca acel om ramane nenorocit pe viata. Si altii scapa fara nici o grija, si de aceea se intampla tot felul de lucruri rele pentru ca nu sunt pedepsiti cei care fac aceste lucruri. Multumesc

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Medico-legal se stabilește culpa medicală.
Cazul acesta nu este simplu si trebuie atent analizat pe baza la tot.