Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Agresiune fizică
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Agresiune fizică

Buna seara
Am avut un incident cu un betiv minor si mi-am scos certificat
medico-legal. As vrea sa stiu si eu care sunt masurile care se pot lua de aici in colo.
Mentionez ca ochelarii si telefonul mi s-au spart cand am fost
agresat + am spartura intre 2 dinti destul de inestetica, deci ar
trebui sa ii repar pe amandoi. Pot cere daune? Morale, materiale(ochelari, telefon, dinti,
investigatii upu)?
Care este urmatorul pas care trebuie sa-l fac?
Agresorul este minor, cine va plati? Parintii sai? Iar in cazul in care
ei nu vor putea plati cine o va face?
Vreau sa plateasca pt tot cu orice pret…
Am nevoie de un avocat bun?
Mai jos aveti raportul de la IML
Astept raspunsul dumneavoastra, multumesc!
Subsemnata Dr. ......, medic specialist legist la Serviciul judetean de
medicina legala, am examinat pe .... , de 20 de ani... care declara ca
a fost agresionat la data de 11.03.2018
Constatari:
Examinarea medico-legala efectuata in ziua de 12.03.2018
-acuza dureri la nivuleul incisivilor superiori:
Pe fata vestibulara a buzei superioare in 1/3 medie echimoza
violacee de 1,2/1 cm peste care se suprapune o excoriatie
superficiala de 0,3/0,3 cm;
Pe fata vestibulara a buzei inferioare paramedian stang echimoza
rosietica-violacee de 1,5/1,2 cm peste care suprapune o excoriatie
acoperita cu fibrina de 0,3/0,2 cm pe fond usor tumefiat. Din copia fisei upu:
Motivul prezentarii: edem buza superioara. Contuzie piramida
nazala, epistaxis remis post agresiune. Este adus de saj de la domiciliu
Antecedente patologice:neaga
In capitolul “anamneza” se noteaza: “pacient adus la urgenta
pentru TCF prin agresiune cu edem al buzei superioare, epistaxis
nara dreapta remis spontan.”
Examen ORL: “TCF prin agresiune (persoana cunoscuta) cu
pierdere cunostinta cu contuzie buza superioara. Contuzie dentara
11,21. Radiografia de craniu piramida nazala, grilaj costal evidentiaza: nu
se vizualizeaza traiecte de fractura la nivelul regiunilor
examinate.”
In urma investigatiilor efectuate s-a stabilit diagnosticul: TCF prin
agresiune. Concluzii:
Numitul… prezinta leziuni traumatice care s-au putut produce prin
lovire activa cu corpuri dure. Leziunile constate pot data din 11.03.2018
Leziunile au necesitat 4-5 (patru-cinci) zile de ingrijire medicala
AndreiAndrei123, utilizator
Bună ziua! Procesul penal, pentru o seță de genul celei expuse de dvs, se declanșează prin introducerea unei plângeri prealabile la organele judiciare competente, tot prin actul de sesizare vă puteți constitui parte civilă atașând și documentele justificative necesare în dovedirea prejudiciului.