Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asistenta medicala in caz de demisie.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asistenta medicala in caz de demisie.

As vrea sa stiu si eu , daca mi am dat demisia , mai mult fortata, de la locul de munca, iar acum sunt fara job, daca am dreptul la asistenta medicala ?
Am ceva probleme de sanatate, care ar necesita cred ,spitalizare, si imi este frica ca o sa fiu nevoita sa platesc costul acesteia.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
merybella90210, utilizator
Sunteti asigurata 3 luni de la ultima plata facuta de catre institutia de la care ati demisionat, dupa care trebuie sa platiti asigurarile la casa de asigurari de sanatate 5,5% calculat la venitul minim brut pe economie.
Sau, sotul dvs. trebuie sa va declare la locul de munca, ca si persoana aflata in intretinere, astfel incat sa beneficiati de asigurare de sanatate ca si coasigurat. Conditia esentiala este sa nu realizati venituri mai mari de 250 lei/luna.