Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

Buna ziua,am si eu o problema,sunt angajata incepind cu data de 01-08-2009.Din data de 08.10 pana in data de 21.10 am concediu medical cod 06 si in continuare 21.10-01.11 cod 01. Firma la care lucrez refuza plata concediilor medicale pe motiv ca nu am 6 luni lucrate ,mentionez ca inainte de 01.08 nu am mai lucrat anul acesta undeva.Este corect refuzul de plata?
Nu este corect refuzul la plata deoarece pentru concedii medicale stqagiul de cotizare este de o luna conform Ordonantei de Urgenta a Guvernului 158/2005.
Aveti posibilitatea sesizarii casei de asigurari de sanatate, iar prin organele de control d ela nivelui insitutiei se va constata contraventia la care se incadreaza angajatorul si aplicarea masurilor legale in vigoare.
Ordinul MS/CNAS 60/32/2006

SECTIUNEA a 3-a
Stagiul de cotizare

ART. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical si se constituie din insumarea perioadelor:
Pentru lamuriri suplimentare: [ link extern ]
Nu este normal sa nu se ia in considerare certificatele Dvoastra medicale.
OUG 158/2005, actualizata la 17.11.2007 prevede la Art. 7 ca stagiul minim de cotizare pentru acordarea de indemnizatii pentru concedii medicale este de o luna in ultimele 12 luni anterioare producerii riscului.
Puteti sa luati OUG 158 de pe internet si sa le aratati negru pe alb ca aveti dreptate.
Va multumesc pentru raspuns,o sa le spun despre OUG 158 actualizata si sper sa se rezolve.
Este o nedreptate ce se face salariatului atunci cand acesta trebuie sa cunoasca el mai bine legile decat cei care sunt platiti sa le aplice!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Firma la care lucrez,refuza in continuare plata concediului medical pe motiv ca nu ma crede ca sunt bolnava si refuza sa primeasca concediile medicale,mai nou zicandu-mi ca nu ma mai primeste la servici.Ce pot face in continuare?