Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical ce nu poate fi platit?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical ce nu poate fi platit?

buna ziua.sunt angajata cu cim incepand cu 1.09.2012.in 21.10.2012 m-am internat.am cm cu cod 01 pentru 5 zile.apoi cu cod 01 pentru perioada 26.10-22.11.2012.patronul spune ca nu imi poate plati cm decat pentru luna octombrie deoarece casa de asigurari nu poate deconta cheltuieli pentru concediul meu medical.a invocat motivul ca nu am continuitate in ultimele 6 luni.in perioada 01.01.2010 pana in 19.11.2011 am fost in ccc si apoi in somaj pana in 12.04.2012
este corect argumentul dumnealui?chiar nu am dreptul la plata cm?
scuze pentru eroare.pe perioada 26.10-22.11 cm cu cod 01 si cod 06 pentru 21.10-25.10
Nu inteleg intrebarea dvs. Nici nu are cum sa va plateasca alt concediu medical daca nu ati avut concediu medical decat din luna octombrie.
Nu exista concediu medical acordat pe perioada 26.10-22.11, eventual aveti 2 certificate de concediu medical, unul de pe 26.10-31.10 si unul de pe 01.11-22.11.

Art. 7 din OUG 158/2005:

Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Indemnizatia pentru cod 06 nu necesita stagiu de cotizare.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
am 4 certificate medicale

21.10-22.10-cod 06
23.10-25.10-cod 06
acestea spune ca mi le plateste

26.10-31.10 cod 01
01.11-22.11 cod 01
la acestea imi spune ca nu le poate plati desi...eu lucrez din 25 iulie..lucru pe care il stie...insa mi-a intocmit acte de angajare incepand cu data de 01.09
multumesc

luna septembrie are doar 20 de zile lucratoare,eu ar fi trebuit,pentru a beneficia de indemnizatie de concediu medical,sa am 22 de zile lucratoare stagiu minim de cotizare.asta mi-au zis de la casa judeteana de asig de sanatate
Aratati-le celor de la CNAS urmatorul text de lege precum si angajatorului. Dvs. fiind in somaj, si aceasta perioada se poate insuma pentru realizarea stagiului minim de cotizare de 22 zile lucratoare.

Art. 13 din Norma din 2006 de aplicare a prevederilor OUG 158/2005:

Exemplul nr. 2 - Situatia in care nu exista o luna integrala de stagiu de cotizare

luna 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
zile lucratoare 19 22 23 20 23 22 21 22 20 23 20 21
zile de stagiu - - - - 11 - - - 6 5 - -

Din cumularea zilelor de stagiu din lunile 3, 4 si 8 rezulta un numar de 22 de zile, reprezentand stagiul minim de cotizare pentru deschiderea dreptului la concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, potrivit legii.

Art. 12 din acelasi act normativ:

(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical. In intelesul prezentelor norme, se considera o luna de stagiu de cotizare realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical situatia in care sunt realizate cel putin 22 de zile de stagiu de cotizare.
(11) Stagiul minim de cotizare se constituie si din insumarea perioadelor pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii de catre angajator sau, dupa caz, de catre asigurat, respectiv de catre fondul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale sau bugetul asigurarilor pentru somaj.
(2) Se asimileaza stagiului de cotizare perioadele in care persoanele asigurate au beneficiat de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv perioadele in care persoanele asigurate au beneficiat de drepturile prevazute la art. 12 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.