Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediu medical

Avem un salariat angajat din data de 26.08.2019 care in luna Ianuarie 2020 a adus un CM cod 06 – urgenta., initial pt perioada 23-25.01.2020, cod diagnostic 53, platit de catre societate. In lunile Februarie si martie a adus urmatoarele concedii medicale:
- 12.02-14.02.2020 CM cod 06 initial – cod diagnostic 509
- 18.02-24.02.2020 CM cod 01 initial - cod diagnostic 559
- 25.02-29.02.2020 CM cod 01 continuare – cod diagnostic 580
- 01.03-06.03.2020 CM COD 01 continuare – cod diagnostic 580
- 06.03- 16.03.2020 CM cod 01 initial – cod diagnostic 580
Are urmatorul stagiu de cotizare: aug 2019: 827 lei/5 zile; sept 2019: 4139 lei/21 zile; 5290 lei/23 zile, 6203 lei/19 zile; 6396 lei/19 zile.
Cum se platesc indemnizatiile, cum se calculeaza si ce se poate recupera de la casa de asigurari de sanatate? Nu a adus adeverinta de stagiu.

Avem alt salariat angajat din data de 07.10.2019. In luna Februarie 2020 a adus urmatoarele CM:
- In perioada 21-25.02.2020 CM cod 06 – initial – cod diagnostic 929
- 26-29.02.2020 CM cod 01 – in continuare cod diagnostic 929
- In perioada 01-10.03.2020 CM cod 01 in continuare cod diagnostic 929
- 10-15.03.2020 cm cod 01 in continuare cod diagnoistic 929
Are urmatorul stagiu: oct 2019: 2577 lei/19 zile, nov 2019: 3120 lei/21 zile, dec 2019 : 3120 lei/20 zile si ian 2020: 3120 lei/20 zile.
Cum se platesc indemnizatiile, cum se calculeaza si ce se poate recupera de la casa de asigurari de sanatate? Are adeverinta de stagiu….dar nu stiu cand se poate complete stagiul deja existent si in ce modalitate.
Multumesc!
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Pentru CM ianuarie 2020 - 2 zile lucratoare - nu se poate plati, nu are stagiul minim necesar de 129 zile
luna venit brut zile stagiu minim
Total 22855 87 129

Din Ordinul nr.15/2018 - norme de aplicare a OUG nr.158/2005:

ART. 6
(1) Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical. Exemplul nr. 1 - Situație în care există 6 luni integrale de stagiu de asigurare _______________________________________________________________
luna 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
zile lucrătoare 19 22 23 20 23 22 21 22 20 22 20 21
zile de stagiu 19 20 13 20 13 21 21 22 20 22 20 21 _______________________________________________________________
- luna 1 reprezintă prima lună anterioară producerii riscului; (...)
- luna 12 reprezintă a 12-a lună anterioară producerii riscului.
În acest caz condiția de stagiu de asigurare este realizată, întrucât se constată că există 6 luni integrale de stagiu de asigurare (lunile 1 - 6).
(2) În cazul în care nu au fost realizate venituri în ultimele 6 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical, stagiul de asigurare se consideră realizat dacă prin însumarea perioadelor din ultimele 12 luni anterioare producerii riscului rezultă un număr de zile de stagiu de asigurare cel puțin egal cu numărul total de zile lucrătoare din ultimele 6 luni anterioare producerii riscului.
Exemplul nr. 2 - Situație în care nu există 6 luni integrale de stagiu de asigurare _______________________________________________________________
luna 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
zile lucrătoare 19 22 23 20 23 22 21 22 20 22 20 21
zile de stagiu 10 19 16 10 13 5 21 22 10 22 20 16 _______________________________________________________________
În acest caz se ia în considerare perioada ultimelor 6 luni anterioare producerii riscului (lunile 1 6). Numărul total de zile lucrătoare din această perioadă este de 126 de zile, iar numărul de zile de stagiu este de 111 zile. Diferența este de 15 zile.
În acest exemplu, pentru a completa stagiul de asigurare necesar de 126 de zile se iau în calcul 15 zile de stagiu de asigurare din lunile 7 - 12 (5 zile din luna 7, respectiv 10 zile din luna 8). Astfel se constituie stagiul de asigurare necesar pentru deschiderea drepturilor la concedii și indemnizații.
(3) Stagiul minim de asigurare se constituie și din însumarea perioadelor asimilate stagiului de asigurare prevăzute la art. 8 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, precum și a perioadelor în care persoanele asigurate au beneficiat de indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă suportate de fondul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale.

Pentru CM februarie 2020 - nu se pot plati, nu are stagiul minim necesar de 126 zile.
luna venit brut zile stagiu minim
01.2019 ??? 18 20 (se scad cele 2 zile de CM din ianuarie neplatite)
Total ??? 105 126

Pentru CM martie 2020 - nu se pot plati, nu are stagiul minim necesar de 125 zile.
luna venit brut zile stagiu minim
01.2019 ??? 18 20
02.2020 ??? 8 20 (se scad cele 12 zile de CM din februarie neplatite)
Total 22855 108 126

Sunt si neclaritati cu privire la certificatele medicale:
1. 18.02-24.02.2020 CM cod 01 initial - cod diagnostic 559
25.02-29.02.2020 CM cod 01 continuare – cod diagnostic 580
Al doilea certificat nu poate fi in continuare, are alt cod de diagnostic.

2. - 01.03-06.03.2020 CM COD 01 continuare – cod diagnostic 580
06.03- 16.03.2020 CM cod 01 initial – cod diagnostic 580
Cele 2 certificate se suprapun cu o zi. Al doilea certificat are acelasi diagnostic, ar trebui sa fie in continuare.

Din Ordinul nr.15/2018 - norme de aplicare a OUG nr.158/2005:
ART. 33
(1) În situația în care unui asigurat i se acordă în aceeași lună două sau mai multe concedii medicale pentru afecțiuni diferite, fără întrerupere între ele, indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se calculează și se plătește separat, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare.
(2) În situația în care unui asigurat i se acordă două sau mai multe concedii medicale pentru aceeași afecțiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare. În această situație, la calculul indemnizațiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menține baza de calcul determinată pentru certificatul de concediu medical inițial.
(3) În situația în care unui asigurat i se acordă în aceeași lună două certificate de concediu medical, care se suprapun pentru o anumită perioadă, indemnizația se calculează după cum urmează:
a) pentru primul certificat de concediu medical, indemnizația se va calcula numai pentru zilele cuprinse între data începerii valabilității acestuia și data începerii valabilității celui de-al doilea certificat medical, iar pentru zilele rămase peste care se suprapune perioada celui de-al doilea certificat medical se va înscrie în rubrica "Observații" a certificatului de concediu medical "Suprapunere cu CM seria ..... nr. ..............";
b) pentru al doilea certificat medical, a cărui începere se suprapune peste perioada de valabilitate a primului certificat medical, indemnizația se calculează în mod corespunzător, pentru toate zilele cuprinse în perioada de valabilitate a acestuia.
(4) În situația în care unui asigurat i se acordă certificat de concediu medical pentru o anumită perioadă, iar asiguratul dorește să își reia activitatea profesională înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzător, de către medicul care a eliberat certificatul.
Multumesc foarte frumos pt raspuns! Concediul medical cu codul de urgenta se poate plati? Stiu ca nu necesita stagiu de cotizare. Iar pentru un concediu medical initial cu cod 06 urgenta (care nu necesita stagiu) si care are in continuare cod 01 acelasi cod de diagnostic, se pastreaza baza de calcul a celui initial?
Pentru codul 06 se poate plati indemnizatia.

OUG nr. 158/2005:

ART. 9
Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.

ART. 10
(1) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B, baza de calcul al indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia asiguratorie pentru muncă.
(2) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. C, baza de calcul al indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor brute lunare reprezentând indemnizaţie de şomaj, din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar.
(3) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (2), baza de calcul al indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor asigurate, înscrise în contractul de asigurare, din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar.
(4) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1)-(3), se constituie baza de calcul al indemnizaţiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 8 alin. (2), veniturile care se iau în considerare sunt:
a) indemnizaţiile de asigurări sociale de care au beneficiat asiguraţii, prevăzute la art. 8 alin. (2) lit. a);
b) salariul de bază minim brut pe ţară din perioadele respective, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2) lit. b) şi c);
c) indemnizaţiile de care au beneficiat asiguraţii, prevăzute la art. 8 alin. (2) lit. d).
(5) Prevederile alin. (1)-(3) se aplică şi în cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, precum şi în cazul pensionarilor nevăzători, pe perioada în care se află în situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B şi alin. (2).
(6) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), în cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni, pentru situaţiile prevăzute la art. 9 şi 31, baza de calcul al indemnizaţiilor de asigurări sociale o constituie media veniturilor lunare realizate sau, după caz, venitul lunar din prima lună de activitate, cu respectarea prevederilor alin. (4).
(7) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (2), în cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni, pentru situaţiile prevăzute la art. 9 şi 31, baza de calcul al indemnizaţiilor de asigurări sociale o constituie media veniturilor lunare asigurate, înscrise în contractul de asigurare sau, după caz, venitul lunar din prima lună de asigurare cu respectarea prevederilor alin. (4).
(8) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare.
(9) La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum şi cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevăzute prin contractele colective de muncă.

Un concediu medical cu cod 06 se prelungeste cu cod 01 (cu acelasi cod de diagnostic) si se pastreaza baza de calcul.

Ordin nr. 15/2018:

ART. 26
În caz de urgențe medico-chirurgicale, pentru care gradul de severitate al bolii nu impune internarea în spital, concediul medical se acordă de medicul care a asistat urgența (medic de familie, medic din ambulatoriul de specialitate, de la camera de gardă, structuri de primire urgențe, ambulanță, centru de permanență), pentru o perioadă de maximum 5 zile calendaristice. Dacă incapacitatea temporară de muncă se menține, concediul medical poate fi prelungit de medicul curant, pentru aceeași afecțiune, dar nu pentru cod de indemnizație de urgență (06), în condițiile și pe duratele stabilite de lege.

ART. 33
(2) În situația în care unui asigurat i se acordă două sau mai multe concedii medicale pentru aceeași afecțiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare. În această situație, la calculul indemnizațiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menține baza de calcul determinată pentru certificatul de concediu medical inițial.
Cum sa nu se poata plati concediile medicale din IANUARIE 2020 si FEBRUARIE 2020 ?
Bineinteles, se platesc concediile cu cod de urgenta (06).
Nu mai dati raspunsuri aiurea.