avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data incetare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data incetare activitate

Buna ziua,
Conform ultimelor modificari de transmitere revisal, este corect ?
exemplu ...ultima zi de lucru este in de 27.03.2018, decizia de incetare a activitatii o intocmesc si o inregistrez in revisal in data de 28.03.2018 ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:51, 27 Martie 2018
Buna ziua,
Da, intrucat prima zi nelucrata este 28.03.2018, decizia de incetare 28.03.2018 si se poate transmite in Revisal tot pe 28.03.2018.
Ati specificat ca ""se poate transmite tot pe 28.03.2018""
Adica se poate transmite si pe 27.03?
Cu ce articol inceteaza c.i.m. ?

Pentru ca H.G. 905/2017 precizeaza faptul ca data si temeiul legal al incetarii C.I.M. se transmit cel tarziu la data incetarii C.I.M/la data luarii la cunostinta a evenimentuluji ce a determinat, conform legii, incetarea CIM.
art 81(7)

Alte discuții în legătură

Inregistrare in revisal desfacere c.i.m. level level Am un angajat care si-a dat demisia in data de 09.08.2011.Perioada de preaviz este 20 de zile lucratoare. La ce data trebuie sa transmit desfacerea ... (vezi toată discuția)
Transmitere revisal -decizie desfacere cim ioanaep ioanaep Buna ziua, Intrebarea mea este: cand trebuie transmis revisalul la ITM in cazul deciziei de desfacere a contractului de munca, ultima zi in care se lucreaza ... (vezi toată discuția)
Perioada preaviz Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca am o cerere de deimise cu preaviz de 20 de zile lucratoare incepand de astazi dupa calculele mele azi fiind 03.03.2014 ... (vezi toată discuția)