Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

permis

sal daca am fost prins fara permis auto si am fost condamnat la 6 luni cu susp cand mai pot d a de permis .ms mult
Numai in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
ms
Intr-un an,daca nu mai suferiti alta condamnare.

In Codul Rutier la art. 116. "(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dacă:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

Acest articol de lege lamureste problema Dvs.

Va doresc numai bine.
Succes!