avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Renuntare la pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Renuntare la pensie anticipata partiala

Cum as putea sa renunt la pensie anticipata partiala?.
Mentionez ca am primit decizia dar nu as mai vrea sa beneficiez.
Nu am intrerupt contractul.de munca si nici nu mai doresc. Este posibil?.
Cel mai recent răspuns: Rodica Moraru , utilizator 15:50, 29 Martie 2018
Singurul caz cand se poate anula decizia de pensionare este urmatorul:

Legea 263/2010
Art.106

(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.
Cand ati primit decizia de pensionare ?
In dat de 23.03.2018.
Dar pe decizie era mentionat data de 11.03.2018.
Astăzi am depus o contestație .
Am depus revizuirea dosarului.
Nu stiu insa când voi primi un raspuns.
Din acest motiv, am o temere, sper ca reușesc sa ma incadrez in cele 30 de zile.
In dat de 23.03.2018.
Dar pe decizie era mentionat data de 11.03.2018.
Astăzi am depus o contestație .
Am depus revizuirea dosarului.
Nu stiu insa când voi primi un raspuns.
Din acest motiv, am o temere, sper ca reușesc sa ma incadrez in cele 30 de zile.
In dat de 23.03.2018.
Dar pe decizie era mentionat data de 11.03.2018.
Astăzi am depus o contestație .
Am depus revizuirea dosarului.
Nu stiu insa când voi primi un raspuns.
Din acest motiv, am o temere, sper ca reușesc sa ma incadrez in cele 30 de zile.

Alte discuții în legătură

Contestatie in anulare sau cerere revizuire ? Lungu Constantin Lungu Constantin Buna ziua, ce cai de atac as mai putea sa folosesc in urmatorul caz : Prin hotararea tribunalului s-a respins exceptia prescrierii dreptului la contestatie ... (vezi toată discuția)
Motive recurs, alte cai de atac Krissia . Krissia . As vrea sa stiu daca se mai poate declara recurs sau contestatie in anulare si respectiv revizuire, cu mentiunea ca motivele vor fi depuse in termenul de 15 ... (vezi toată discuția)
Concediere concediu medical camelian camelian Am fost concediata in timp ce eram in concediu medical. Instanta din Rm. Valceami-a dat castig de cauza. La toate cele 4 termene partea adversa nu s-a ... (vezi toată discuția)