Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cazul autentificarii unui contract sau a unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cazul autentificarii unui contract sau a unei declaratii pe proprie raspundere notarul autentifica semnaturile sau verifica si continutul documentelor?

Buna seara,

In cazul autentificarii unui contract sau a unei declaratii pe proprie raspundere notarul autentifica semnaturile sau verifica si continutul documentelor? Se pot solicita documente care sa ateste cele scrise in declaratia pe proprie raspundere?
Având în vedere că pentru autentificarea unui contract sunt necesare anumite documente (menționate și în cuprinsul actului), evident, sunt verificate de notar, în prealabil.
In cazul declarațiilor ...depinde de declarație.