Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ma pot adresa unui tribunal pe raza caruia am mutatie?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ma pot adresa unui tribunal pe raza caruia am mutatie?

Un pasaj din legea contenciosului administrativ:
****În ceea ce priveşte competenţa teritorială în materia contenciosului administrativ, aceasta este alternativă, reclamantul putând alege între instanţa de la domiciliul său sau al pârâtului. În cel din urmă caz, pârâtul nu poate invoca excepţia necompetenţei teritoriale.********

Daca am mutatie(nu domiciliu stabil) in Bucuresti ,pot apela la tribunalul din Bucuresti?
Domiciliul persoanei fizice, în vederea exercitării drepturilor şi libertăţilor sale civile, este acolo unde aceasta declară că îşi are locuinţa principală. Dovada domiciliului şi a reşedinţei se face cu menţiunile cuprinse în cartea de identitate. În principiu, având mutația în București, puteți apela la instanța din București.