avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu înțeleg ce înseamnă cotele din cartea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu înțeleg ce înseamnă cotele din cartea funciară. Vă rog să mă lămuriți

Buna seara,

Ce inseamna: Intabulare, drept de PROPRIETATE, dobandit prin Succesiune, cota actuala 39/128.
39/128 ce reprezinta mp, volum, sau cifre simple.

Multumesc frumos.
Ultima modificare: Joi, 29 Martie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: cameliapad , utilizator 15:38, 3 Aprilie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt de fapt cote procentuale din masa succesorala, imi imaginez ca a fost un numar remarcabil de mostenitori prin acte succesive acolo. De acord ca arata ca mp, si de asemenea si ca metri cubi.... Notarul dvs are tot respectul meu pentru telentul dumnealui matematic....Acum sunteti probabil pregatit pentru iesirea din indiviziune cand aceste cote vor trebui sa se materializeze, si veti putea atinge in natura acei 39/128.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Sunt 4 mostenitori . Un bunic, un tata, un fiu si o fica (sotia mea). Succesiunea este facuta de la bunica in jos. Fiecare are xx/128 . Nu inteleg despre ce este vb. Doar atata. Va multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cote procentuale din masa succesorala. Atat. Nu inteleg de ce au trebuit facute cote din 128, normal o astfel de cifra indica fie un numar mare de mostenitori, fie mosteniri succesive care nu au fost partajate, fie alte drepturi de proprietate retinute legal de anumiti mostenitori privilegiati de-a lungul timpului. Desi mostenirea poate fi de fapt foarte mica in valoarea sa neta. Imposibil de spus cu certitudine fara a avea actele de mostenire succesive la dispozitie.
Notarii pe de alta parte se descurca foarte bine cu astfel de cifre cat ele nu sunt contestate.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pricina mai multor succesiuni succesive a fost necesară aducerea fracțiilor (cotelor) la un numitor comun. În cazul dvs. acesta a fost 128.

Verificarea o faceți adunând ceea ce aveți dvs. (39/128) cu ceea ce au ceilalți (x/128, y/128, z/128) și ar trebui să rezulte 128/128 = întregul.

Bunăoară, o jumătate se poate scrie 1/2 sau 4/8 sau 16/32 .... 64/128 (=1/2).

Nu știu ce s-a întabulat, dar să presupunem că aveți acolo un teren de 12800 mp (am luat o cifra care să ușureze împartirea la 128). Atunci dvs. aveți 39/128 din 12800 = 3900 mp.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Martie 2018
romascanu, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
x/128 sunt constructii. A are 24/128, B are 26/128, C are 39/128 si D are 39/128. Am adunat A, B, C si D fiecare cota parte si rezulta 128/128. Problema este ca sunt 3 constructii care total insumate nu rezulta 128 mp fizic, daca este sa ne raportam la situatia din teren. Este vb de o casa cu 3 camere, 1 bucatarie, 1 camera, un hol. O casa cu 1 camera, 1 bucatarie, 1 camera, 1 baie si 1 hol. Plus o casa fara o descriere amanuntita. Ceva da cu virgula.
Multumesc frumos.

Alte discuții în legătură

Donatie Coltea Coltea Buna ziua in urma decesului bunicilor de mama au mostenit mama si sora ei bunurile lor s-a facut succesiunea iar sora a mostenit 1/6 iar mama restul ... (vezi toată discuția)
Cota indiviza doina_dana doina_dana Este corect ca valoarea cotei indiviza sa aiba o suma fixa intr-o luna si sa fie inmultita cu numarul de camere? (vezi toată discuția)
Mostenire larisarazvan larisarazvan Va rog frumos un raspuns la urmatoarea speta: in cazul in care sotul decedeaza fara a lasa testament, urmasi sunt sotia si doi copii. Masa succesorala este ... (vezi toată discuția)