Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu înțeleg ce înseamnă cotele din cartea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu înțeleg ce înseamnă cotele din cartea funciară. Vă rog să mă lămuriți

Buna seara,

Ce inseamna: Intabulare, drept de PROPRIETATE, dobandit prin Succesiune, cota actuala 39/128.
39/128 ce reprezinta mp, volum, sau cifre simple.

Multumesc frumos.
Manuela Rășină, administrator
Daca adun 1/6+ 2/6 + 3/6 din niste constructii, nu inseama ca acele constructii au impreuna 6 m.p.
Dupa cum in cazul dvs, daca fractia fiecarui mostenitor are numitorul 128, nu inseamna ca imobilul respectiv are 128 m.p.
Notarul a adus fractiile la acelasi numitor, respectiv 128, pentru a usura adunarea.
Deci 128 nu sunt metri patrati.
Mostenirea se ia in consideratie ca un tot, mai exact o valoare.Pana la realizarea partajului intre mostenitori, dumneavoastra mosteniti (39:128) inmultit cu valoarea totala a mostenirii, nu metri patrati, nu camere, nu gradini si terenuri. Dupa ce se face o evaluare a imobilelor, terenurilor si ce mai este cuprins in mostenire, se calculeaza valoarea mostenirii fiecarui mostenitor si se poate face partajul pe case, camere sau cum va intelegeti. Daca nu va intelegeti, se vand imobilele si din suma realizata veti primi cota dumneavoastra, adica aproximativ o treime (39:128=0.305). Daca valoarea totala a mostenirii este de 100 000 lei, atunci partea dumneavoastra va trebui sa fie ceva in valoare de 30 500 lei.