Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum procedez sa radiez o masina de la politie?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum procedez sa radiez o masina de la politie?

Am un cumparator pt. masina care imi zice ca o ia pt dezmembrat,si mi - zis sa facem numai act de mana.Pt a o radia de la fisc si politie nu trebuie sa am un act de vanzare cumparare legal prin care sa o pot radia? Daca imi zice ca nr. le pot pastra si actele ca sa o pot radia e ok? O pot radia? Sau tot imi trebuie un act precum ca am dat-o la remat sau fier vechi?
Radierea se efectuează atunci când cumpărătorul înmatriculează autoturismul pe numele acestuia,sau de către titular său proprietar în baza unui act de predare la un centru specializat de casare... În situația prezentată de către Dvs nu se poate efectua radierea....
ContSters454516, utilizator
Pentru radiere vehicul dv sunteti obligat sa incheiati document de tranzactionare drept de proprietate asupra vehiculului
Ulterior cumparatorul poate sa faca ce doreste ce doreste cu epava,urmand sa radieze vehiculul din evidenta fiscala si la politie in baza documentului de dezmembrare ,de predare epava la operator economic autorizat