avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum procedez sa radiez o masina de la politie?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum procedez sa radiez o masina de la politie?

Am un cumparator pt. masina care imi zice ca o ia pt dezmembrat,si mi - zis sa facem numai act de mana.Pt a o radia de la fisc si politie nu trebuie sa am un act de vanzare cumparare legal prin care sa o pot radia? Daca imi zice ca nr. le pot pastra si actele ca sa o pot radia e ok? O pot radia? Sau tot imi trebuie un act precum ca am dat-o la remat sau fier vechi?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:46, 28 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Radierea se efectuează atunci când cumpărătorul înmatriculează autoturismul pe numele acestuia,sau de către titular său proprietar în baza unui act de predare la un centru specializat de casare... În situația prezentată de către Dvs nu se poate efectua radierea....
Ultima modificare: Miercuri, 28 Martie 2018
ContSters454516, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru radiere vehicul dv sunteti obligat sa incheiati document de tranzactionare drept de proprietate asupra vehiculului
Ulterior cumparatorul poate sa faca ce doreste ce doreste cu epava,urmand sa radieze vehiculul din evidenta fiscala si la politie in baza documentului de dezmembrare ,de predare epava la operator economic autorizat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere masina! darkone darkone Buna seara, Am si eu o problema cu o masina pe care am cumparat-o in luna mai anul acesta cu un contract de vanzare-cumparare, dupa 2 zile masina nu a mai ... (vezi toată discuția)
Radiere auto cu probleme sficachis sficachis Buna ziua/seara. Recent am dat un autoturism la fier vechi. Sunt titularul acelui autoturism. De la firma respectiva am primit o adeverinta de primire si de ... (vezi toată discuția)
Radiere fiscala a unui autovehicul radiat din circulatie la cerere gaskoe gaskoe Bun gasit Am radiat din circulatie, la cerere, un aututurism personal (marca Trabant) care nu a mai circulat pe drumurile publice de cca 10 ani, fiind ... (vezi toată discuția)