Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rectificare contrac de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rectificare contrac de vanzare cumparare

Buna ziua,

Am si eu o problema legata de un act de vanzare cumpaare a unui apartament. Mai precis a fost trecuta gresit cota indiviza de teren in oc de 8,34 s-a trecut 8. Se poate face aceasta rectificare de catre un notar public ?
In principiu, cine a facut erorea poate si sa o rectifice.
Da , e o simpla eroare materiala , rectificabila de catre notarul public.
Ar trebui verificat la notariat daca este intr-adevar o eroare intrucat sunt anumite Oficii de Cadastru si Publicitate Imobiliara care "rotunjesc" suprafetele si s-ar putea sa va gasiti intr-o astfel de situatie. Mergeti si solicitati sa vedeti extrasul de Carte Funciara si daca este o eroare materiala in mod sigur notarul o va indrepta.
Va multumesc mult!
casiba a scris:

Ar trebui verificat la notariat daca este intr-adevar o eroare intrucat sunt anumite Oficii de Cadastru si Publicitate Imobiliara care "rotunjesc" suprafetele si s-ar putea sa va gasiti intr-o astfel de situatie. Mergeti si solicitati sa vedeti extrasul de Carte Funciara si daca este o eroare materiala in mod sigur notarul o va indrepta.

In acest caz ce pot sa fac ?