avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rectificare contrac de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rectificare contrac de vanzare cumparare

Buna ziua,

Am si eu o problema legata de un act de vanzare cumpaare a unui apartament. Mai precis a fost trecuta gresit cota indiviza de teren in oc de 8,34 s-a trecut 8. Se poate face aceasta rectificare de catre un notar public ?
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 13:49, 26 Octombrie 2009
In principiu, cine a facut erorea poate si sa o rectifice.
Da , e o simpla eroare materiala , rectificabila de catre notarul public.
Ar trebui verificat la notariat daca este intr-adevar o eroare intrucat sunt anumite Oficii de Cadastru si Publicitate Imobiliara care "rotunjesc" suprafetele si s-ar putea sa va gasiti intr-o astfel de situatie. Mergeti si solicitati sa vedeti extrasul de Carte Funciara si daca este o eroare materiala in mod sigur notarul o va indrepta.
Va multumesc mult!
casiba a scris:

Ar trebui verificat la notariat daca este intr-adevar o eroare intrucat sunt anumite Oficii de Cadastru si Publicitate Imobiliara care "rotunjesc" suprafetele si s-ar putea sa va gasiti intr-o astfel de situatie. Mergeti si solicitati sa vedeti extrasul de Carte Funciara si daca este o eroare materiala in mod sigur notarul o va indrepta.


In acest caz ce pot sa fac ?

Alte discuții în legătură

Succesiune titlul proprietate intabulat carte funciara rusluiza11 rusluiza11 sa facut succesiunea pe titlul de proprietate sa intabulat carte funciara dar numarul top este gresit si suprafata este mai mica conform procesului verbal sa ... (vezi toată discuția)
Nume gresit in extras c.f. goroon goroon ...buna ziua * In extrasul c.f. numele bunicului de la care am mostenit casa apare trecut gresit , in sensul ca doua litere sunt trecute eronat fata de ... (vezi toată discuția)
Intabulare gresita - proprietar "casatorit", in loc de "necasatorit" - cum este corect alinamada alinamada Buna ziua! Avem si noi o problema, soacra mea vrea sa vanda un apartament pe care este doar ea proprietara, sotul murind in 1990, iar apartamentul a fost ... (vezi toată discuția)