Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate vinde o cota parte dintr-o proprietate ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate vinde o cota parte dintr-o proprietate ?

Buna seara ,
Se poate vinde o cota parte dintr-o proprietate ?
Nu s-a facut iesirea din indiviziune (lipsa de bani , indiferenta , multi mostenitori ....) si unul din cei 4 proprietari vrea sa vanda partea sa unui nepot de frate . Astfel acest nepot ar avea si partea matusii lui si partea bunicului sau ( fratele celei ce vrea sa vanda)
Se poate ?
Multumesc !
Este foarte adevarat. Am presupus ca dreptul de proprietate asupra imobilului este intabulat. Daca nici parintii "vanzatorului" nu sunt in viata si daca acesta nu se casatoreste pana la data decesului, asa este, nu are cine ataca testamentul. Totusi, testamentul are efect abia dupa decesul titularului cotei din dreptul de proprietate. Dupa deces trebuie dezbatuta succesiunea. Abia apoi devine proprietar cel care primeste prin testament.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.