avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic și administrator la un SRL, aș vrea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic și administrator la un SRL, aș vrea să-mi deschid încă o firmă. Cu ce condiții pot să fac asta?

Buna seara, sunt asociat unic si administrator la un srl si as vrea sa-mi deschid inca o firma. Am tot citit ca nu poti fi asociat unic la 2 societati. Intrebarea mea este : la a doua firma macar pot detine de ex 99% iar asociatul doar 1% si sa fiu administrator? Sau daca pe actuala firma se mai asociaza cineva atunci pot sa fiu asociat unic pe noua societate?
Va multumesc !
Ultima modificare: Luni, 2 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Raspunsul la ambele variante este da. Mai exista si a treia varianta: prima firma asociat cu 1% in a doua firma. Practic, prin varianta asta totul este 100%.
A treia variantă nu este permisă de lege. Adică, firma cu asociat unic asociata in alta firma cu același asociat, pe principiul că sunt doi asociați.
Nu sunteți prima persoana care s-a gândit la asa ceva.

Prin urmare, rămân doar cele două variante de dinainte.
Bună ziua,

Dați-mi voie să vă contrazic!
Eu însumi am înființat mai multe astfel de firme (ultima chiar foarte recent)!
Persoana fizică s-a asociat cu o persoană juridică, în care aceeași persoană fizică era asociat unic!

Pe lângă interdicția de a fi asociat unic la două societăți simultan, mai trebuie să aveți în vedere faptul că o firmă cu asociat unic nu poate fi, la rândul său, asociat unic într-o altă societate!

Dar nu există nici o limitare în ce privește dreptul de asociere dintre persoana fizică și persoana juridică la care persoana fizică este asociat unic!

Toate cele bune!
Mai puteți găsi informații utile aici: [ link extern ] /
[ JuristFirme.ro ]



Quartila a scris:

A treia variantă nu este permisă de lege. Adică, firma cu asociat unic asociata in alta firma cu același asociat, pe principiul că sunt doi asociați.
Nu sunteți prima persoana care s-a gândit la asa ceva.

Prin urmare, rămân doar cele două variante de dinainte.



Quartila a scris:
A treia variantă nu este permisă de lege.


Nu este permisa de care lege, mai exact? Stiu cazuri concrete, deci se poate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoana fizica pfa si administrator srl - legalitate ContSters267473 ContSters267473 Buna seara, As dori sa clarific problemele de mai jos cu cateva raspunsuri prompte si simple, ca sa stiu spre ce anume ma indrept. 1. O persoana fizica ... (vezi toată discuția)
Asociat unic în 2 firme. ce variante am? stepanadrian stepanadrian În prezent sunt asociat unic într-un SRL, dar doresc să deschid încă unul. Ce variante am astfel încât să păstrez controlul firmei sau măcar să nu ... (vezi toată discuția)