Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic și administrator la un SRL, aș vrea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic și administrator la un SRL, aș vrea să-mi deschid încă o firmă. Cu ce condiții pot să fac asta?

Buna seara, sunt asociat unic si administrator la un srl si as vrea sa-mi deschid inca o firma. Am tot citit ca nu poti fi asociat unic la 2 societati. Intrebarea mea este : la a doua firma macar pot detine de ex 99% iar asociatul doar 1% si sa fiu administrator? Sau daca pe actuala firma se mai asociaza cineva atunci pot sa fiu asociat unic pe noua societate?
Va multumesc !
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Raspunsul la ambele variante este da. Mai exista si a treia varianta: prima firma asociat cu 1% in a doua firma. Practic, prin varianta asta totul este 100%.
A treia variantă nu este permisă de lege. Adică, firma cu asociat unic asociata in alta firma cu același asociat, pe principiul că sunt doi asociați.
Nu sunteți prima persoana care s-a gândit la asa ceva.

Prin urmare, rămân doar cele două variante de dinainte.
Bună ziua,

Dați-mi voie să vă contrazic!
Eu însumi am înființat mai multe astfel de firme (ultima chiar foarte recent)!
Persoana fizică s-a asociat cu o persoană juridică, în care aceeași persoană fizică era asociat unic!

Pe lângă interdicția de a fi asociat unic la două societăți simultan, mai trebuie să aveți în vedere faptul că o firmă cu asociat unic nu poate fi, la rândul său, asociat unic într-o altă societate!

Dar nu există nici o limitare în ce privește dreptul de asociere dintre persoana fizică și persoana juridică la care persoana fizică este asociat unic!

Toate cele bune!
Mai puteți găsi informații utile aici: [ link extern ] /
[ JuristFirme.ro ]

Quartila a scris:

A treia variantă nu este permisă de lege. Adică, firma cu asociat unic asociata in alta firma cu același asociat, pe principiul că sunt doi asociați.
Nu sunteți prima persoana care s-a gândit la asa ceva.

Prin urmare, rămân doar cele două variante de dinainte.

Quartila a scris:
A treia variantă nu este permisă de lege.

Nu este permisa de care lege, mai exact? Stiu cazuri concrete, deci se poate.