avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... REVIZUIRE 408[1]
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

REVIZUIRE 408[1]

Rugamintea mea este sa ma sfatuiti cum sa procedez in cazul in care vreau sa revizuiesc o cauza,in urma unei hotarari CEDO. Specific aici ca hotararea nu a fost publicata in monitor.Am tradus aceasta hotarare,dar mi se spune ca instanta nu merge decat pe .Ideea ar fi sa obtin termen,dar cum si ce atasez la cererea de revizuire? Hotararea in limba franceza? Traducerea facuta de mine{de catre un traducator evident} Impotriva cui indrept cererea de revizuire? A sentintei de fond? Sau a Hotararii din recurs?
Cu multe multumiri
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:00, 26 Octombrie 2009
Nu este vorba de publicarea hotararii in Monitorul Oficial.
Aveti un termen de 1 an.
Incercati sa va angajati avocat.
Este ceva nou si singur nu veti face fata.
Conteaza ca cererea sa fie bine redactata.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare cedo daniela.tarau daniela.tarau In 24.02.2009, Curtea Europeana a pronuntat o hotarare in ceea ce ma priveste.Cand devine aceasta definitiva? Suntem in august iar eu inca nu stiu daca pot ... (vezi toată discuția)
Cedo michy michy ca sa trimit un dosar la cedo trebuie redactat tot dosarul in engleza??? (vezi toată discuția)
Proces la cedo -actiune in limba romana mezzo 61 mezzo 61 Soacra mea a ajuns cu 2 dosare la CEDO ,unul tradus in franceza ( ruxanda ionescu impotriva romaniei ) castigat la 12 oct 2006 ,celalalt netradus ,depuse la ... (vezi toată discuția)