avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pfi suspendare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pfi suspendare

Buna seara, dețin un PFI ( activitate medicală -asistent medical) si urmează sa intru in concediu creștere copil dar nu de pe urma PFI-lui ( sunt si angajata la un spital de stat) , este necesar să-l suspend , sau aș putea să-l înputernicesc pe soțul meu ( are aceasi profesie si lucram in acelaș loc) ca el sa presteze serviciile în continuare in locul meu , ce am de făcut in situația mea ?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: DGabrielaM , utilizator 22:55, 10 Aprilie 2018
Buna,
Si eu sunt in CIC acum si am PFI, nu l-am suspendat si inregistrez in continuare venituri dar sunt 3187,5 lei/an.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. OUG 111/2010
art.16
.....
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
.....
c) realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, al căror nivel nu depăşeşte de trei ori cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2).

2. Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010
art.9^1
(1) În perioada concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă, persoana îndreptăţită poate realiza venituri supuse impozitului până la nivelul prevăzut la art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanţa de urgenţă, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi, cu condiţia menţinerii întreruperii/suspendării uneia dintre activităţile care au stat la baza stabilirii dreptului la indemnizaţie.
....


Asadar, pe durata CCC se poate incheia un c.i.m. cu un alt angajator, insa veniturile realizate in baza acestuia nu pot depasi de trei ori cuantumul minim al indemnizaţiei pe an calendaristic (altfel spus, maxim 3750 lei pe an calendaristic - echivalent a unui c.i.m. cu timp partial de maxim 27 ore/luna)
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Martie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna seara , mulțumesc pentru informație , as dori să vă întreb : anul calendaristic se ia in calcul din momentul in care voi intra in CCC sau de la începutul anului in curs ? mai pe înțeles eu am avut venituri din PFI de la începutul anului ce depășesc suma de 3750 de lei ( din contracte mai vechi) , plafonul impus nu trebuie depășit din momentul in care intri in CCC??


Cornel Vasile a scris:

1. OUG 111/2010
art.16
.....
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
.....
c) realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, al căror nivel nu depăşeşte de trei ori cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2).

2. Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010
art.9^1
(1) În perioada concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă, persoana îndreptăţită poate realiza venituri supuse impozitului până la nivelul prevăzut la art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanţa de urgenţă, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi, cu condiţia menţinerii întreruperii/suspendării uneia dintre activităţile care au stat la baza stabilirii dreptului la indemnizaţie.
....


Asadar, pe durata CCC se poate incheia un c.i.m. cu un alt angajator, insa veniturile realizate in baza acestuia nu pot depasi de trei ori cuantumul minim al indemnizaţiei pe an calendaristic (altfel spus, maxim 3750 lei pe an calendaristic - echivalent a unui c.i.m. cu timp partial de maxim 27 ore/luna)



Buna seara , mulțumesc pentru informație , as dori să vă întreb : anul calendaristic se ia in calcul din momentul in care voi intra in CCC sau de la începutul anului in curs ? mai pe înțeles eu am avut venituri din PFI de la începutul anului ce depășesc suma de 3750 de lei ( din contracte mai vechi) , plafonul impus nu trebuie depășit din momentul in care intri in CCC??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

În timpul concediului, părintele are dreptul să obțină anumite venituri DIoanaR DIoanaR Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in privinta acestui aspect: - in noiembrie 2016 voi intra in CIC, pana la acea data pe langa salariul lunar de la ... (vezi toată discuția)
Pfi -concediu de creștere copil DGabrielaM DGabrielaM Buna seara , as dori să vă întreb : urmează sa intru in CCC si dețin un PFI ( ( activitate medicală ) din câte am aflat nu este nevoie să-l suspend ... (vezi toată discuția)
Pfi/indemnizație creștere copil DGabrielaM DGabrielaM Buna dimineata, as dori să vă întreb : urmează sa intru in CCC si dețin un PFI ( ( activitate medicală ) din câte am aflat nu este nevoie să-l suspend ... (vezi toată discuția)