avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului + divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului + divort

Bună ziua! Urmează să divorțez de soțul meu. In cazul in care fiecare dintre noi vrea sa aibă custodia copilului, dar nu comuna, actele de divorț se depun tot la notar? Cum se procedează mai exact? Și ce șanse sunt ca tatăl să câștige custodia copilului care are 1 an și 9 luni? Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Rox. , utilizator 11:51, 30 Martie 2018
Custodie nu exista in dreptul romanesc,termenul corect este stabilire autoritate parinteasca care presupune ca ambii parinti iau decizii in problemele majore din viata copilului.Aveti intrebari care nu pot sa fie lamurite pe un forum consultati un av.pt a intelege ce puteti sa cereti si ce anumee puteti obtine.
Ultima modificare: Vineri, 30 Martie 2018
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Custodia= exercitarea autoritatii parintesti. De regula comuna, in sensul ca parintii decid impreuna in interesul copilului, exercitand impreuna atat drepturi cat si obligatii ale copilului precum si fata de copil.

Exclusv inseamna ca doar unul singur va decide.

Despre plimbarea de la unul la altul, va referiti probabil la locuinta copilului care va fi la unul dintre parintii sai. Celalalt parinte pastreza dreptul de vizita si asta inseamna ca il va putea vedea atat la domiciliul sau cat si sa il ia la locuinta sa.

Cum este un drept expres consacrat de lege al copilului nu prea aveti cum va opune daca tatal va dori sa isi viziteze copilul si sa il ia la domiciliul sau, asa ca da: copilul se va plimba intre cei 2 parinti.
Va mulțumesc mult pentru răspunsuri! Știam că nu e ușor să divorțezi: nici pentru noi și nici pentru copil, dar speram totuși să am eu mai multe drepturi decât tatăl. Și ca statul să îmi acorde din stat prioritate în ceea ce privește locuința copilului, având în vedere că aici a stat de când s-au nascut.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Custodia= exercitarea autoritatii parintesti. De regula comuna, in sensul ca parintii decid impreuna in interesul copilului, exercitand impreuna atat drepturi cat si obligatii ale copilului precum si fata de copil.

Exclusv inseamna ca doar unul singur va decide.

Despre plimbarea de la unul la altul, va referiti probabil la locuinta copilului care va fi la unul dintre parintii sai. Celalalt parinte pastreza dreptul de vizita si asta inseamna ca il va putea vedea atat la domiciliul sau cat si sa il ia la locuinta sa.

Cum este un drept expres consacrat de lege al copilului nu prea aveti cum va opune daca tatal va dori sa isi viziteze copilul si sa il ia la domiciliul sau, asa ca da: copilul se va plimba intre cei 2 parinti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! aș avea nevoie de o informație referitoare la custodia ... Ioana3007 Ioana3007 Bună ziua! Aș avea nevoie de o informație referitoare la custodia unui minor! Dacă doua persoane căsătorite legal care au împreună un copil minor(sub ... (vezi toată discuția)
In caz de divorț cu copii minorii cine este mai avantajat sa ... Un om printre oamenii Un om printre oamenii In caz de divorț cu copii minorii cine este mai avantajat sa primeasca custodia copiilor minori,si daca costodia este luata de unul dintre,parinti acesta ... (vezi toată discuția)
Custodie exclusiva udrea76 udrea76 Buna ziua, As dori sa stiu daca in urma divortului de comun acord custodia copilului minor imi poate fi data in exclusivitate mie in conditile in care fostul ... (vezi toată discuția)