Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... scrisoare de garantie de buna executie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

scrisoare de garantie de buna executie

Buna ziua stimati forumisti.V-as ruga sa ma ajutati cu o sugestie la urmatoarea probleme.Scrisoarea de garantie dee buna executie este titlu executor?In cazul unui litigiu de 2 miliarde a cui este competenta materiala?va multumesc anticipat
1.Scrisoarea de garantie bancara, poate...
2.De competenta judecatoriei.
In materie comerciala pana intr-un miliard lei se judeca la Judecatorie, ce depaseste la Tribunal. Iar in ce priveste cererile si procesele in materie civila al caror obiect are o valoare de peste 5 miliarde lei se judeca la Tribunal.
Scrisoarea de garantie bancara se prezinta la banca care a emis-o iar aceasta este obligata sa o sa o plateasca de indata. Ar fi util sa ne dezvalui continutul scrisorii de garantie bancara. Banca emitenta a scrisorii de garantie bancara si-a asumat obligatia stricta de a garanta, iar termenii acestei obligatii sunt mentionati in scrisoarea de garantie bancara, iar acesti termeni sunt de stricta interpretare si de aplicare. Succes si tine-ne la curent. Ma poti contacta si prin mesaje private.
1. Scrisoarea de garantie se prezinta la banca emitenta de indata ce sunt indeplinite conditiile stipulate de banca in cuprinsul acesteia.
P.S. - Mare atentie la termenul de valabilitate al scrisorii de garantie!

2. Competent sa judece litigiul de 2 mld. este tribunalul.