Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul zile de recupere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul zile de recupere

sunt muncitor, personal nedidactic, prestez intr-o luna 264 ore (zi+noapte, sambata, duminca - tura 24/48), luna are 22 lucratoare (22x8=176),mi se platesc ore de noapte 88, nu beneficiez de spor de noapte, doar plata orelor de noapte cca 160 lei brut, eu am calculat zile de recuperare pe care ar trebui sa le primesc pentru munca efectuata suplimentar 11 zile (264-176=88/8=11 zile) nu stiu daca este corect cum am calculat , dar seful meu a calcult mult mai putine zile de recuperat. Multumesc anticipat pentru raspuns
Este corect cum ati calculat ...in speta reiese 88 de ore suplimentare = 11 zile.

Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.

In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termende 60 de zile dupa efectuarea acesteia, in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia care nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....