Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis

Buna ziua , am si eu o nelamurire si politia se pare ca nu ma poate ajuta. Eu muncesc in anglia , anul trecut am fost acasa si din vina mea mi s a suspendat permisul pentru 3 luni de zile , problema era ca nu il aveam asupra mea , fiind in anglia :( . Nu l am putut preda dupa cum mi s a spus in decurs de 6 zile. Acum dupa cateva luni bune , jumatate de an permisul e inca tot la mine( nu am condus aici deloc stiind ca e suspendat, nu voiam probleme).Sora mea , cumnatul meu au fost la politie sa intrebe daca trebuie sa il predau chiar daca au trecut alea 3 luni de suspendare si nimeni nu le a oferit un raspuns.
Ma puteti ajuta va rog frumos. Nu ma deranjeaza sa il trimit , dar sa stiu daca trebuie sa il predau sau nu. Din cate am citit pe site-ul lor , daca nu il predai se mai adauga o luna de suspendare , dar nu stiu daca asta insemnand sa ajunga la ei sau nu :( .
Multumesc
NU ma poate ajuta nimeni?
Nu a venit scrisoare la domiciliu sa va comunice perioada de suspendare ?
Caz concret: Cineva a pierdut procesul, nu a predat permisul in termenul legal si dupa aproape 2 ani a primit scrisoare acasa ca are dreptul de conducere suspendat intre zi-luna-an si zi-luna-an ( cu sporul de 30 de zile cuvenit). Nu a fost somat sa predea permisul politiei doar i s-a comunicat ca va avea dosar penal daca va fi prins la volan in perioada respectiva.
Nu , nu am primit nici o scrisoare la domiciuliu. Din ce imi spuneti dvs as putea conduce fara probleme pentru ca a trecut aceea perioada de suspendare. AS fi avut probleme daca as fi condus atunci cand am avut persmisul inca suspendat.
Multumesc. O sa ajung acasa luna viitoare si voi merge la politie sa vad 100% ce se va intampla. Multumesc ...
Chrysk2, utilizator