Forum Discuţii diverse Cultură generală PASTELE CATOLIC / EASTER
Discuție deschisă în Cultură generală

PASTELE CATOLIC / EASTER

Fie ca harul și bucuria Inaltarii lui Christos să fie cu voi toți !
May the grace and joy of the Risen Christ be with you all !

Paștele este legat de Paștele Evreiesc in mare parte de simbolismul său, precum și de poziția sa în calendar.
Easter is linked to the Jewish Passover by much of its symbolism, as well as by its position in the calendar.

În majoritatea limbilor europene, sărbătoarea numită Paște în limba engleză este numită dupa cuvintele pentru
passover
în acele limbi și în versiunile mai vechi ale Bibliei termenul de Paște era termenul folosit pentru a traduce
passover
.
In most European languages the feast called Easter in English is termed by the words for passover in those languages and in the older English versions of the Bible the term Easter was the term used to translate passover.

Anul acesta, Paștele are loc de la Vinerea Mare, pe 30 martie, până la Lunea de Paști, pe 2 aprilie, duminică seara de Paști, care este, de asemenea, ziua de 1 aprilie, care este, de asemenea, Ziua Pacalelilor.
This year Easter takes place from Good Friday on March 30 until Easter Monday on April 2 – making Easter Sunday fall on April 1, which is also April Fool’s day.

Ovidiu Slimac, Expert achizitii publice