avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sistarea stării de indiviziune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sistarea stării de indiviziune

Buna dimineata,
As dori sa stiu ce inseamna fraza din pronuntarea unei sentinte:
"Dispune sistarea stării de indiviziune asupra imobilului dobândit de părţi în cote egale ....."
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Costi2017 , utilizator 16:18, 2 Aprilie 2018
Instanta a dispus incetarea coproprietatii, ca efect al partajului, urmand ca fiecare parte sa devina proprietar exclusiv conform celor stabilite in baza hotararii judecatoresti ramase definitive.
Cotele -parti au fost stabilite.

Imparteala s-a realizat prin stabilirea cotelor-parti, prin transformarea proprietatii devalmasa, in proprietate comune pe cote-parti.

Cota-parte din dreptul de proprietate, odata individualizata, poate fi instrainata oricand, fara a fi necesara sistarea indiviziunii.

Asadar, din proprietatea comuna devalmasa s-a ajuns la proprietatea comuna pe cote-parti.

Proprietatea devalamsa se caracterizeaza prin faptul ca niciunul dintre codevalmasi nu are individualizata o cota-parte din dreptul de proprietate, aceasta nefiind definita.

(procedura se realizeaza in urma impartelii).


Am inteles.
Multumesc.
O zi frumoasa !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj Marine7777777 Marine7777777 Fostul soț poate vinde mașină cumpărată in timpul căsătoriei fara sa o înștiințeze pe sotia care a contribuit si ea la cumpărarea mașinii chiar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! - divort fara partaj, cedare cota copilului nadia22 nadia22 daca parintii mei au divortat fara partaj.cum pot intra in posesia apartamentului daca unul din parinti doreste asta (vezi toată discuția)
Posibil partaj ContSters419284 ContSters419284 buna ziua, Ma poate sfatui cineva cu privire la o prblema de partaj? am divortat dar nu am facut partajul iar fosta sotie a vandut autovehiculul pe care l-am ... (vezi toată discuția)