Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sistarea stării de indiviziune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sistarea stării de indiviziune

Buna dimineata,
As dori sa stiu ce inseamna fraza din pronuntarea unei sentinte:
"Dispune sistarea stării de indiviziune asupra imobilului dobândit de părţi în cote egale ....."
Multumesc.
Instanta a dispus incetarea coproprietatii, ca efect al partajului, urmand ca fiecare parte sa devina proprietar exclusiv conform celor stabilite in baza hotararii judecatoresti ramase definitive.
Cotele -parti au fost stabilite.

Imparteala s-a realizat prin stabilirea cotelor-parti, prin transformarea proprietatii devalmasa, in proprietate comune pe cote-parti.

Cota-parte din dreptul de proprietate, odata individualizata, poate fi instrainata oricand, fara a fi necesara sistarea indiviziunii.

Asadar, din proprietatea comuna devalmasa s-a ajuns la proprietatea comuna pe cote-parti.

Proprietatea devalamsa se caracterizeaza prin faptul ca niciunul dintre codevalmasi nu are individualizata o cota-parte din dreptul de proprietate, aceasta nefiind definita.

(procedura se realizeaza in urma impartelii).

Am inteles.
Multumesc.
O zi frumoasa !