Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare garantie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare garantie

Va solicit parerea in legatura cu urmatoarea situatie. Inainte de Craciunul 2017 am vizionat un apartament cu 2 camere in Bucuresti. Apartamentul era curat, aerisit si nu parea sa aiba nicio problema si niciun viciu. Pentru parea ca este ceea ce cautam am fost de acord sa inchiriem apartamentul. Acesta urma sa fie inchiriat pe o perioada de 12 luni pentru fiica mea, medic rezident intr unul din spitalele din capitala. Mentionez ca inchirierea s-a facut printr o gentie si contractul cu agentia a fost semnat la acea data de catre sotul meu si proprietara, drept pentru care am platit agentiei ca si comision 50% din chirie si proprietarei 1+1 chirie drept garantie. La inceputul lunii ianuarie, mai precis pe data de 2 ne am intalnit cu proprietarii in apartament incheind cu proprietara un alt contract, de data aceasta semnat de catre fiica mea si proprietara, contract care urma sa fie inregistrat la fisc . Copie dupa contractul inregistrat la fisc n am primit, proprietara precizand ca nu are niciun exemplar pentru ca a ramas la fisc si ca daca dorim putem sa mergem sa solicitam o copie. Binenteles c in contract a stipulat faptul ca daca locatarul paraseste locatia inainte de 6 luni va pierde garantia depusa. La acel moment nu ne a deranjat acest fapt pentru ca fiica mea are de stat 5 ani in Bucuresti si inainte de 1 an nu avea dorinta de a se muta. Dupa ce s a semnat cel de al doilea contract doar cu proprietara, inainte de a pleca ne a anuntat ca in bloc s-a facut deratizare si datorita acestui fapt vor aparea in apartament gandaci. Dar ne au lasat o solutie cu garantia ca , daca nu vor disparea datorita solutiei, vor angaja o firma de dezisectie si vor rezolva problema, Din acel moment au trecut 3 luni, timp in care s-au folosit mai multe solutii, cumparete de proprietara si de fiica mea , dar problema a continuat sa existe.Problema care a inceput sa si faca aparitia si in dormitor, si in baie si nu doar prin bucatarie dar chiar si in farfuria cu mancare si in cuptorul cu microunde. Fiica mea a facut poze gandacilor si le a trimis proprietarei ca sa remedieze situatia. La trei luni dupa inchiriere situatia nu a fost remediata, ei continuand sa aduca solutii care nu si au facut efectul si zicand de fiecare data ca o sa angajeze o firma sa faca dezisectie dar fara sa puna acest lucru in practica. In plus, pe 4 martie furtunul de la baie de la apa calda s-a stricat. Acest lucru a fost adus la cunostinta proprietarei caresi a exprimat dorinta de a face reparatia personal. S-a deplasat de doua ori la locuinta fara sa remedieze situatia si abia pe 25 martie reparatia a fost acuta. De asemenea, aparatul de internet defect de la inceputul inchirierii, desi a fost semnalat ca defect a fost reparat abia la sfarsitul lunii martie. Avand in vedere toate aceste probleme, fiica mea pe 26 martie a anuntat proprietara ca doreste rezilierea contractului de comun acord. Proprietara n a fost de acord si a solicitat notificare scrisa si ramanerea in locatie inca 60 de zile. A doua zi dupa ce a fost anuntata a sunat ca vrea o intalnire cu fiica mea, intalnire la care a amenintat cu instanta, a declarat ca am fost anuntati ca exista gandaci in apartament si ca puteam rezilia contractul in 15 zile de cand am fost anuntati si ca remedierea defectiunilor avea obligatia sa o faca in termen de 60 de zile de cand a fost anuntata. In final a semnat notificarea impreuna cu fiica mea in care isi da acordul cu plecarea anticipata inainte de expirarea contractului inainte de expirarea contractuui de inchirieire si anume 31.12.2018, la data de 01.04.2018, cu obligatia chiriasului de a plati utilitatile pana la data mentionata. In data de 31.03.2018 fiica mea trebuia sa paraseasca locatia dar cu conditia sa semneze un act aditional pe care proprietara il va aduce in acea zi si in care la aceasta data nu stim ce contine. Problema este ca proprietara arunca vina doar in spinarea noastra ea nerecunoscand nicio clipa ca vina ii apartine si ca , daca ar fi remediat problemele, nu am fi avut aceasta situatie. La data eliberarii apartamentului i-am solicitat un exemplar al contractului de inchirieire inregistrat la fisc, contract pe care ar fi trebuit sa ni-l inmaneze panala sf lunii ianuarie cand avea obligatia de a-l inregistra. A refuzat categoric sa ne dea contractul motivand ca putem merge la fisc sa cerem un exemplar. Intrebarea mea este daca, avand in vedere cele mentionate avem posibilitatea de a recupera garantia sau de a solicita si cum, reducerea chiriei prin neindeplinirea obligatiilor si prin neinlaturarea viciilor( gandacii ) care au adus prejudicii vietii si sanatatii fiicei mele. Mentionez ca are fotografii pe telefon cu gandacii si dialoguri cu proprietara vis-a-vis de toate aceste probleme. Mai mult, in discutia cu proprietarii, care de fapt nu sunt proprietari ci reprezentantii legali ai proprietarei, fapt pe care nu ni l au adus la cunostinta si de care am aflat abia la solicitarea de a semna actul aditional de reziliere, au spus ca noi nu avem nicvio dovada ca nu ne-au spus de la inceput despre gandaci, dar ei au avut pretentia ca toate problemele apartamentului sa le fie aduse la cunostinta scris. Acand in vedere ca refuza sa ne inmaneze un ex. din contractul inregistrat nu inseamna ca acesta nu a fost inregistrat? Si pe baza acestui fapt pot sa fac un denunt la ANAF si sa mi recuperez garantia?
emilia_ispas, utilizator