avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt proprietarul unei garsoniere cu uzufruct viager ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt proprietarul unei garsoniere cu uzufruct viager pentru mama mea bolnavă, internată într-un așezământ. O pot vinde?

Buna ziua,
Sunt proprietarul unei garsoniere cu drept de folosinta viagera pentru mama mea.
Mama mea este insa internata la un asezamant pentru batrani (azil) cu deficienta diagnosticata dementa alzenheimer, avand certificat de handicap in acest sens.
In situatia existenta, pot vinde garsoniera chiar si in situatia in care in acte ea figureaza cu uzufruct viager dar in realitate, din cauza diagnosticului de dementa-alzheimer, ea este internata definitiv la un azil?
Va multumesc pentru raspuns.
Bica Marian
Ultima modificare: Miercuri, 4 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: nahir , utilizator 14:17, 3 Aprilie 2018
Dacă găsiți cumpărător ...
Sunteți titularul nudei proprietăti, iar dreptul de dispoziție (vânzare, donație etc) vă aparține.
La vanzarea garsonierei, este nevoie de acceptul mamei mele? Cel care cumpara, preia si dreptul de uzufruct al mamei mele?
La vanzarea garsonierei nu este nevoie de acceptul mamei, tocmai pentru ca dreptul mamei nu se instraineaza, ci ii ramane acesteia. In concluzie, cel care cumpara nu "preia" nimic de la mama si este obligat sa respecte dreptul de folosinta al mamei dvs. CUmparatorul primeste de la dvs ceea ce aveti dvs, adica nuda proprietate. Este nuda proprietate, si nu proprietate tocmai pentru ca nu contine si acest drept de folosinta.
Multumesc pentru raspuns, atat dvs. cat si d-nei avocat Romascanu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie, cedare sau cum altfel? aradora2 aradora2 Buna ziua! Avem un apartament de bloc: mama detine jumate, eu si sora mea cite un sfert. Am convenit ca ele sa renunte la partea lor in favoarea mea, iar ... (vezi toată discuția)