Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venituri din inchirieri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venituri din inchirieri

Buna ziua.Sunt cetatean cu dubla cetatenie romana si italiana.Am 2 apartamente in Romania pe care le inchiriez pentru birouri sau alte activitati comerciale.Pina la ora actuala inputernicita mea din Romania mergea la finante inregistra contractele si tot la 3 luni plateam impozitul si anul trecut m-au ogligat sa platesc si asigurarea de sanatate (cred ca se numeste CASS) chiar daca nu beneficiez. Acum nu vor sa ii mai registreze contractele la finante iar chiriasi au nevoie de contracte inregistrate pentru ca la primarie le cere contractul inregistrat. Ce trebuie sa fac sa fiu in regula si sa pot elibera chiriasilor contractul si actele necesare de care au nevoie pt deschidere punct de lucru etc.....????La finante nu dau mari explicatii si cum nu suntem experti nu stim ce trebuie facut.Va multumesc
george-neagu, moderator