Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Buna
Sotia mea a lucrat in perioada Mai 2016- Decembrie 2017. In decembrie s-a concediat . Acum este însărcinata si in Septembrie urmează sa nască
Eu angajat din August 2015 urmează sa ma concediez in Iunie. Putem benefecia de alocatie nou nascut?
Alocatia pentru copil nu este conditionata de un loc de munca al parintilor.

Daca va referiti la indemnizatia CCC, atunci perioada eligibila pentru CCC este octombrie 2016 - septembrie 2018.
Perioada luata in calcul (sotie): octombrie2016 - decembrie 2017 (15luni)

Perioada luata in calcul (sot): octombrie2016 - iunie 2018 (21 luni)

In speta , sotia/sotul pot beneficia de indemnizatia pentru CCC.