avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Buna
Sotia mea a lucrat in perioada Mai 2016- Decembrie 2017. In decembrie s-a concediat . Acum este însărcinata si in Septembrie urmează sa nască
Eu angajat din August 2015 urmează sa ma concediez in Iunie. Putem benefecia de alocatie nou nascut?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:58, 3 Aprilie 2018
Alocatia pentru copil nu este conditionata de un loc de munca al parintilor.

Daca va referiti la indemnizatia CCC, atunci perioada eligibila pentru CCC este octombrie 2016 - septembrie 2018.
Perioada luata in calcul (sotie): octombrie2016 - decembrie 2017 (15luni)

Perioada luata in calcul (sot): octombrie2016 - iunie 2018 (21 luni)

In speta , sotia/sotul pot beneficia de indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eligibilitate indemnizatie crestere copil bia.ursu bia.ursu Buna ziua. Doresc sa va prezint urmatoarea speta - Sunt angajata din decembrie 2016 pe un post de functionar public, in perioada aprilie-noiembrie 2017 am fost ... (vezi toată discuția)
Concediu FlorescuL FlorescuL Buna ziua , am fost angajata din 1 septembrie 2015 până în august 2016 , apoi din 1 martie 2017 până în 1 iunie 2017 , acum sunt angajata de la 1 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil RalucaM. RalucaM. Buna dimineata. Urmeaza sa nasc la inceputul lunii mai 2019, iar ultimul loc de munca a fost in perioada mai 2016-mai 2018, cu o intrerupere in perioada ... (vezi toată discuția)