Forum Discuţii juridice Executare silită EXECUTARE SILITA ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

EXECUTARE SILITA ANAF

Buna ziua,

Va scriu intrucat, in urma cu cateva luni (in vara anului 2017), o ruda aflata la pensie de peste 10 ani a primit o notificare de la ANAF privind obligatiile fiscale restante, in valoare de 15197 ron, aferente, conform documentului primit, bugetului FNUASS. La momentul respectiv, persoana respectiva a mers la CNAS de pe raza domiciliului sau si a depus o cerere privind solutionarea acestei probleme, cerere la care a primit un numar de inregistrare, insa in urma careia nu a primit vreun alt raspuns pana in luna martie acestui an, cand persoana in cauza a primit o SOMATIE privind "contrib. de asigurari sociale de sanatate datorate de pers. care realizeaza venituri din activ. independente si persoanele care nu realizeaza venituri", de tipul DO si PI (categorie suma de plata) si un TITLU EXECUTORIU definit cu aceleasi caracteristici utilizate si mai sus.

Persoana in cauza nu intelege, in acest moment, care ar putea fi evenimentul care sa fi decalansat aceste proceduri, intrucat incepand din anul 2008 si pana in anul 2010, persoana respectiva a avut pensie medicala, iar incepand din anul 2010, aceasta a beneficiat de o pensie normala.

Este posibil ca acesta sa fi fost declansat in urma perioadei in care aceasta a incasat venituri ca urmare a pensiei pe caz de boala? In acest caz, de ce suma este atat de ridicata? In tot acest rastimp, cumulat, pensia persoanei in cauza nici macar nu a ajuns la suma de 15197 ron.

Ce este de facut?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Daca a primit somatie de la ANAF, de ce a contestat la Casa de Sănătate? Trebuie clarificat tot la ANAF.

Va multumesc pentru raspuns. La momentul acela, in vara anului trecut, exista doar notificarea despre care am vorbit mai sus. In urma acesteia i-am contactat pe cei de la ANAF, care mi-au spus ca trebuie sa luam legatura cu cei de la CAS, pentru ca nu tine de institutia lor.

Nu inteleg de unde rezulta ca un pensionar ar avea sume atat de mari datorate catre ANAF. Este posibil asa ceva?

Iulian Manea a scris:

Daca a primit somatie de la ANAF, de ce a contestat la Casa de Sănătate? Trebuie clarificat tot la ANAF.

Va multumesc pentru raspuns. La momentul acela, in vara anului trecut, exista doar notificarea despre care am vorbit mai sus. In urma acesteia i-am contactat pe cei de la ANAF, care mi-au spus ca trebuie sa luam legatura cu cei de la CAS, pentru ca nu tine de institutia lor.

Nu inteleg de unde rezulta ca un pensionar ar avea sume atat de mari datorate catre ANAF. Este posibil asa ceva?

Iulian Manea a scris:

Daca a primit somatie de la ANAF, de ce a contestat la Casa de Sănătate? Trebuie clarificat tot la ANAF.