Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional si transmitere in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional si transmitere in Revisal

Incepand cu luna aprilie 2018, Actul aditional la cim prin care s a trecut de la norma de 4 h la norma intreaga si, implicit salariul de baza s a modificat, trebuie incheiat anterior producerii efectelor? Iar transmiterea in Revisal trebuie facuta in 20 de zile? Multumesc!
Orice modificare a duratei timpului de muncă se transmite în registru cel târziu în ziua anterioară producerii modificării.

Orice modificare a duratei timpului de muncă in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.
Modificarea timpului de muncă se transmite în registru cel târziu în ziua anterioară producerii modificării, iar modificarea salariului se transmite in 20 zile lucratoare.
Eu le transmit pe amandoua odata cel târziu în ziua anterioară producerii modificării.
coca_lb, utilizator