Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contracte de cesiune drepturi promisiune bilaterala de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contracte de cesiune drepturi promisiune bilaterala de vanzare/cumparare teren agricol

O firmă are o promisiune bilaterală de vănzare cumpărare cu un cetățean, firma este executată silit pentru terenurile proprietate, iar terenul de pe promisiunea bilaterală este cesionat altei firme. Acest contract trebuie legalizat la un Notar public sau pot fi inregistrate doar la cele doua firme?
Multumesc!
Terenul nu poate fi cesionat. Terenul trebuie vandut, donat (discutabil in cazul societatilor comerciale dar nu imposibil), adus ca aport in capitalul unei alte societati sau instrainat in orice alta forma prevazuta de lege. In orice caz, actul prin care se transmite proprietate asupra unui bun imobil trebuie sa fie autentic (incheiat la un notar public) si intabulat in cartea funciara.
Daca a inceput deja executarea silita, actul de instrainare poate fi anulat in instanta daca se face in scopul fraudarii creditorilor.