Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu

Buna ziua. Eu trebuie sa depun dosarul pt CCC, dar de ce la primărie se insista ca cele 126 de zile de concediu sunt obligatorii? Eu am nascut pe 1 februarie. Deci post natal am avut de la 1 februarie până la 31 martie. Sunt 59 de zile, insa o doamna insista pe cele 126.
Este obligatoriu doar concediu postanatal de 42 de zile si apoi intrati in CCC.

OUG 96/2003 privind protecţia maternitãţii la locurile de muncã:

Art. 2. - În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţã, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite dupã cum urmeazã:
g) concediul postnatal obligatoriu este concediul de 42 de zile pe care salariata mamã are obligaţia sã îl efectueze dupã naştere, în cadrul concediului pentru sarcinã şi lãuzie cu duratã totalã de 126 de zile, de care beneficiazã salariatele în condiţiile legii;

Art. 24.
(1) Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.

(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.

Normele de aplicare a OUG 111/2010:
Art. 23.
(1) Dreptul reprezentând indemnizaţia pentru creşterea copilului se cuvine dupã cum urmeazã:

a) începând cu ziua urmãtoare celei în care înceteazã, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data naşterii copilului, indiferent de persoana îndreptãţitã care solicitã dreptul, dacã cererea este depusã în termen de 60 de zile lucrãtoare de la acea datã;

Mergeti la Primarie si aratati-le textele de lege.

In situatia in care va refuza primirea dosarului , sesizati imediat AJPIS-ul.
Multumesc mult! Am rezolvat problema asta, i-am explicat si eu frumos cum e cu aceasta lege. Din cate am inteles, doamna a preluat de curand sarcina de a se ocupa de aceste dosare si nu știe foarte multe.
In cat timp timp de la depunerea dosarului incep sa se vireze banii?
Practic dureaza maxim 2/3 luni.
Buna ziua. O intrebare..alocația de stat poate intra mai devreme decat indemnizația?