Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de superficie asupra casei construite pe teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de superficie asupra casei construite pe teren ipotecat banca

Am cumparat impreuna cu un partener un teren prin credit ipotecar. Partenerul meu care detine 50% din teren si este coplatitor la credit a construit o casa pe acest teren. Pentru aceasta a obtinut acceptul meu si al bancii. Acum doreste sa vanda casa dar sa pastreze terenul. Poate face acest lucru? Mentionez ca terenul nu este dezmembrat si nici nu dorim acest lucru.
Cine ar cumpara o casa fara terenul aferent? Eventual ar putea sa o inchirieze.
buna ziua!
va mentionez ca si casa este ipotecata potrivit disp art 1777 Cod Civil
Ipoteca se întinde asupra tuturor amelioraţiilor survenite în urma constituirii imobilului ipotecat.

pe langa asta ii trebuie acordul dvs. si al bancii...
Cumparatorul este fratele acestuia. Practic partenerul meu doreste ca fratele acestuia sa-l ajute lunar cu o parte din rata iar in schimb acesta sa se aleaga cu casa. Care este modalitatea prin care casa poate trece pe numele fratelui?
buna seara!
modalitatea contract de vanzare-cumparare!
dar va trebuie acordul bancii si nu stiu dc isi va da acest acodr in conditiile in care se doreste si constituirea unui drept de superficie!