Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... drum servitute
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

drum servitute

Buna ziua! Detin impreuna cu vecinul meu 50-50% din drumul de acces deservind proprietatile noastre prin act de vanzare-cumparare de la fostii proprietari. Drumul este in acte schitat pe marginea proprietatilor noastre, in fapt este neamenajat, eu si vecinul trecand prin mijlocul curtilor, la buna-intelegere. Un nou vecin cu teren infundat ne solicita acces. Noi dorim sa nu vindem, ci sa-i dam drept de servitute de trecere si (daca este nevoie) servitute de utilitati, pe drumul lateral, din acte. Ca despagubire, vom trece in sarcina proprietarului terenului dominant amenajarea drumului si ridicarea unui gard catre proprietatile noastre. Intrebarea 1: noi, proprietarii drumului de acces grevat de servitute, il vom putea folosi, ca proprietari? Intrebarea 2: exista vreo forma de dezmembrare legata de trecerea in servitute a drumului? Multumesc de ajutor!
Roxana Palvenciuc, utilizator