Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara respectarea preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara respectarea preavizului

Am urmatoarea situatie:

Am trimis demisia mea ieri dupa ora 17 celor de la resurse umane fara a preciza ultima mea zi de munca, respectarea sau nu a preavizului. Managerul direct mi-a spus ca nu se ia in calcul ziua respectiva pentru ca am trimis mail-ul dupa orele de program. Eu trebuie sa fiu din data de 23 la noul angajator si nu se pare ca ma pot intelege cu actualul angajator sa plec mai repede.

Am un preaviz de 20 de zile, eu pot sa stau teoretic 9 zile. Lucrez la ei din 1 noiembrie, mi-am luat doua zile de concediu pana acum.

Ce optiuni am? Ce repercursiuni pot exista daca nu respect preavizul si daca nu ma pot pune de acord cu ei?
6aprilie, utilizator
Nerespectarea preavizului este de fapt absentarea de la locul de munca, practic angajatorul va poate desface contractul de munca pentru absente nemotivate. Ar fi ideal sa va intelegeti cu el si sa inceteze contractul de munca de comun acord, scrieti o cerere,nu demisie.
Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
alte repercursiuni?

Nu vor sa ma lase sa plec inainte de expirarea preavizului, eu trebuie sa o fac totusi.
Alte repercursiuni nu ar fi ....insa este posibila si angajarea raspunderii patrimoniale a dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Concediul in aceasta situatie prelungeste preavizul?
Exista vreo posibilitate legala prin care angajatorul nu imi poate accepta o cerere de concediu?

Avand in vedere ca am inceput a 6-a luna la ei, numarul de zile de concediu/an este de 21 si mi-am luat doua pana acum calculez eu ca as mai avea dreptul la inca vreo 8.