Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia Muncii

Buna ziua
Este legal sa imi iau concediu fara plata de la locul de munca si in timpul acestui concediu fara plata sa ma angajez ,sa lucrez la alta firma?
As dori sa fac treaba asta ca o metoda de precautie sa nu raman fara loc de munca,din cate stiu este legal sa am doua locuri de munca full time ,legal dar poate imoral.
In fine ,din punct de vedere legal se poate lua concediu fara plata ,si sa ma angajez in timpul acestui concediu fara plata la alta firma?
Multumesc
Da,puteti sa va angajati in alta parte , chiar daca mai aveti un c.i.m.

Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, persoana respectiva poate incheia c.i.m. cu timp partial/cu norma intreaga cu un nou angajator chiar daca mai are un c.i.m. cu norma intreaga/cu timp partial.