Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere Pub/Lounge
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere Pub/Lounge

Buna ziua , doresc sa deschid un Pub/Lounge care sa fie cu narghilea, bauturi si etc. Imi puteti spune care sunt pasii necesari si aprobarile de care am nevoie pentru functionare . Multumesc frumos
Raspunsul este conditionat de mai multi factori
Pentru interesul dv referitor la local accesibil fumat narghilea trebuie sa parcurgeti responsabil modificarile la legea fumatului care interzic fumatul in restaurante si localuri, si in alte spatii inchise, precum cele de la locul de munca, in unitatile sanitare si in cele de invatamant
Trebuie sa aveti in vedere ca studiile de specialitate au concluzionat ca narghileaua este mult mai daunatoare decat tigarile
O oră de fumat narghilea inseamna 200 de pufuri, adică 90.000 de mililitri de fum. in timp ce o tigara normala produce 500-600 de ml de fum
Modificarile la legea fumatului permit utilizarea tigarilor in spatii semideschise.
Aveti nevoie de avize de la autoritatea publica locala, de la autoritatea de sanatate publica

Multumesc pentru raspuns . In orasul in care locuiesc sunt deschise in jur de 10 puburi de genul acesta si inca se mai deschid ,nu stiu cat de adevarat sa fie acel studiu incat se deschid atat de multe dupa ce s-a bagat legea antifumat pentru tigari . In plus narghileaua o data ce se filtreaza cu apa din acel vas nu este atat de nociva precum tigarile sau tigarile electronice care dupa parerea mea ar trebuii sa fie interzise cu totul din cauza substantelor chimice care sunt puse in aceea aroma . Spatiile trebuiesc sa aiba o ventilatie si o aerisire foarte buna in caz de incediu.

Acum referitor la acte , as vrea sa stiu care sunt pasii pentru initierea firmei.

Va multumesc
Succesiunea documentelor ar cam implica
-sediu plus acte aferente (cumparare/vanzare, inchiriere spatiu , etc) si acord al vecinilor
-numele firmei (3 variante), care se va inregistra la Registrul Comertului (rezervare denumire
-domeniul de activitate conform codului CAEN si tipul firmei, ca sa se stabileasca nivelul de impozitare
-se semneaza la un notar actul constitutiv, se depune la banca sau CEC capitalul social (minim 200 lei)
-tot dosarul se depune la Registrul Comertului, unde se face inmatricularea si publicarea in Monitorul Oficial - taxe
-se obtine cod fiscal de la Administratia Financiara
-se obtin avize si autorizatii (sanitar, pompieri, munca, mediu, etc)
Studiul de impact precizat este mai mult decat de incredere fiind o concluzie a medicilor pneumologi si a autoritatii de sanatate publica