Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adaugare plasa umbrire gard comun- necesita acordul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adaugare plasa umbrire gard comun- necesita acordul vecinului?

Buna ziua,
As dori sa adaug o plasa de umbrire sau foi de plexiglass pe gardul comun deja existent pentru obtinerea intimitatii.
Mentionez ca gardul deja existent are o fundatie solida de beton de aprox 50 cm inaltime si aprox 60 adancime, iar deasupra este o plasa de sarma zincata de inca 1.35 m inaltime.
Vecinul nu este de acord cu nici una din aceste solutii, fiind impotriva nevoii mele de intimitate.
Intrebari:
1- este nevoie de autorizatie de constructie pentru plasa de umbrire sau pentru foliile de plexiglass? iar daca da, este nevoie de acordul vecinului pentru emiterea acestei autorizati?
2- cum as putea sa obtin autorizatie in conditiile in care vecinul nu este de acord cu aceste solutii? e obligatoriu sa ma adresez instantei?
Va multumesc!
radu_nicu, utilizator
BIU,,