avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Baiatul meu iubit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Baiatul meu iubit

Buna ziua .ma numesc mihai ionut madalin si in urma cu ceva vreme am avut o relatie cu o fata din care a rezultat un baietel .ce vreau sa va rog relatia noastra nu mai merge in ciuda incercarilor din partea mea .ce pot face sa imi iau baiatul la mine sau sa am timpul meu cu el .mentionez ca mama lui unchi si matusile nu sunt de acord sa iau si eu baiatul la mine 2.3 zile va rog am sansa in istanta sa imi iau baiatul?? Precizez ca nu am fost casatorit cu persoana respectiva si baietelu meu are 4 lunite va multumesc
Cel mai recent răspuns: Meltiade , utilizator 20:33, 9 Aprilie 2018
Multumesc frumos domnu ionut pentru raspuns

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Regula este ca domiciliul minorului sa fie stabilit la mama si ,,custodia" sa fie exercitata in comun de ambii parinti.Asa cum s- a,spus in mesajele anterioare o sa obtineti un drept de vizita ,mai mult nu cred ca aveti sanse.

Daca demonstrati ca mama neglijeaza copilul , ii pune viata in pericol, este imorala, atunci aveti sansa sa il luati la d-voatra .In caz contrar o sa primiti un program de vizita , la inceput sub supravegherea mamei (deoarece este foarte mic ) iar apoi dupa ce copilul va trece de un an sau doi. il veti putea lua la d-voastra , tot dupa un program stabilit in instanta. Programul de vizita de obicei este din doua in doua saptamani in weekend si cateva ore peste saptamana ( depinde de instanta si de varsta minorului). De asemenea trebuie sa stiti ca va trebui sa platiti pensie de intretinere 25% din veniturile nete realizate de dumneavoastra. Nu poate munci acum , deoarece are un bebelus care are nevoie de ea.
Sarumana cu respect si multumesc de lamurire .tocmai iam trimis un mesaj de impacare ,am vrut totusi sa incerc pentru ca o iubesc si pentru baiat ,dar mia raspuns sa o las in pace sai faca viata mult dorita ,deci ting sa cred ca interesele copilului nu o intereseaza si ce se va intanpla mai tarziu,precizez ca am fost sa o iert pentru ca este cu alta persoana si sa o luam de la capat,nu am batuto in viata mea nu inteleg dc a ales aceasta decizie va mutumesc

kyrakyra_65 a scris:

Daca demonstrati ca mama neglijeaza copilul , ii pune viata in pericol, este imorala, atunci aveti sansa sa il luati la d-voatra .In caz contrar o sa primiti un program de vizita , la inceput sub supravegherea mamei (deoarece este foarte mic ) iar apoi dupa ce copilul va trece de un an sau doi. il veti putea lua la d-voastra , tot dupa un program stabilit in instanta. Programul de vizita de obicei este din doua in doua saptamani in weekend si cateva ore peste saptamana ( depinde de instanta si de varsta minorului). De asemenea trebuie sa stiti ca va trebui sa platiti pensie de intretinere 25% din veniturile nete realizate de dumneavoastra. Nu poate munci acum , deoarece are un bebelus care are nevoie de ea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum poate fi determinat minorul să respecte programul de vizită al părintelui nerezident? petravram petravram Nerespectarea programului de vizita,, de catre minor, stabilit de instanta,dupa divort, la parintele cu care nu locuieste, conduce la deschiderea unei noi ... (vezi toată discuția)
Divortul si dreptul copiilului Cosmina-Claudia Cosmina-Claudia Buna ziua .Ma numesc Cosmina-Claudia an varsta de 27 de ani si am un baietel de 6 anisori.M-am casatorit in 2005 si in 2008 am divortat .Acum muncesc in spania ... (vezi toată discuția)
Program vizita minor - vacanta de vara CalulMov CalulMov Buna ziua, De la ce varsta poate cere tatal 1 luna cu copilul pe perioada vacantei de vara? In cazul meu, fata cea mare are ap 4 ani si baiatul cel mic 1 an ... (vezi toată discuția)