Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum poate fi determinat minorul să respecte programul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum poate fi determinat minorul să respecte programul de vizită al părintelui nerezident?

Nerespectarea programului de vizita,, de catre minor, stabilit de instanta,dupa divort, la parintele cu care nu locuieste, conduce la deschiderea unei noi actiuni in instanta, pentru ca minorul sa respecte programul de vizita la parintele cu care nu locuieste ?Cum se poate dovedi ca minorul nu respecta programul de vizita la parintele cu care nu locuieste dupa divort ? Ce poate face parintele cu care nu locuieste minorul, in cazul cind nu se respecta programul de vizita stabilit de instanta ?
Manuela Rășină, administrator
programul de vizita este un drept recunoscut Dvs., in calitate de parinte nerezident, si pus intr-o configuratie anume de timp,
dar nu este si o obligatie a minorului.
nu il puteti executa si nici nu il puteti da in judecata pentru asta.
daca parintele rezident este cel care va pune piedici, puteti cere sprijinul unui executor ca sa va puteti vedea copilul. dar daca acesta din urma nu doreste, nu il puteti forta.
ce varsta are copilul?
Are 13 ani.
cam greu de manipulat un copil la varsta asta daca ati avut o relatie buna inainte de divort.
Un copil nu poate fi obligat sa respecte un program de vizita, trebuie cautat sa vedeti de ce nu vrea si sa gasiti solutii sa il faceti sa vrea.
apelati si la dgaspc pt monitorizare. cautati alte solutii mai pasnice pana sa apelati la executor.
13 ani e vârstă ideala pentru manipulare. Înainte de vârful adolescentei, e perfect. Însă nu e musai ca asta sa fie cazul. Când copilul nu vrea sa respecte programul de vizita nu e musai sa fie influențat sau alienat.
Care sunt motivele pentru care copilul nu vrea sa respecte programul?
De cât timp ați divorțat?