Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum poate fi determinat minorul să respecte programul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum poate fi determinat minorul să respecte programul de vizită al părintelui nerezident?

Nerespectarea programului de vizita,, de catre minor, stabilit de instanta,dupa divort, la parintele cu care nu locuieste, conduce la deschiderea unei noi actiuni in instanta, pentru ca minorul sa respecte programul de vizita la parintele cu care nu locuieste ?Cum se poate dovedi ca minorul nu respecta programul de vizita la parintele cu care nu locuieste dupa divort ? Ce poate face parintele cu care nu locuieste minorul, in cazul cind nu se respecta programul de vizita stabilit de instanta ?
Manuela Rășină, administrator
Legislatie este ceva, dar e lung drumul de refacere a unei relatii stricate astfel, din pacate. Puteti doar fi disponibil pentru copil.
Buna seara.
Refacerea relatiei este imposibila. Ce intelegeti prin disponibilitatea pentru copil ? Imi cer scuze, dar as dori niste raspunsuri concrete la intrebari puse anterior. Asta in cazul, cind mi le puteti da. Ar putea dovedi intr-un fel disponibilatea d-voastra si abilitatea intr-un proces ulterior, sub "bagheta" d-voastra. Asta nu inseamna ca nu sinteti priceputa, ci dimpotriva.
Cu deosebita consideratie,
ing. Dan.
Acesta este un forum si fiecare user primeste mai multe sau mai putine indrumari generale. Concret e dificil de raspuns in lipsa detaliilor concrete.
Ma refeream la relatia cu copilul dv., aceea trebuie refacuta. Disponibilitatea pentru copil inseamna sa fiti... disponibil l;a cererile, solicitarile lui, la intrebarile lui, in timpul lui, in locurile lui... Va clarifica un psiholog cum ajungeti la asta, e dificil pe internet pentru ca trebuie sa imi imaginez situatii din viata lui si a dv. pe care poate le nimeresc ca nuca-n perete.