Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cand pot lua Hotararea de divort ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cand pot lua Hotararea de divort ?

In data de 15.10.2009 m-am prezentat la judecatoria sectorului 4 in calitate de reclamant intr-un proces de divort si partaj. Ca sa scap mai repede de aceasta situatie neplacuta am hotarat de comun acord sa divortam "cu acordul partilor", divortul s-a pronuntat si a ramas ca sa se faca un alt dosar pentru partaj (in cererea de divort am solicitat si divort si partaj).
Intrebarea mea este: cand ma pot duce la Judecatoria Sectorului 4 sa iau hotararea de divort...si de unde ? Pot intreba telefonic daca este redactata (sa nu ma duc degeaba pana la Judecatoria Sectorului 4) ?
Cam cat dureaza pana voi primi citatia pentru partaj ?
Multumesc.
De regula hotarirea de divort se tri,ite prin posta, insa puteti intra si ,ai redepe in posesia ei de la arhiva daca a fost redacatata cit priveste modalieatatea de a va informa de redactare este la precierea dv; Citqtia pentru partaj o pri,iti in functie de volumul de munca al instantei;