Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lege decontare naveta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lege decontare naveta

Buna ziua!
Va rog frumos,sa imi spuneti:
-care este legea in vigoare care reglementeaza decontarea navetei cadrelor didactice;
-daca este corect sa se deconteze pentru unele persoane abonamentele in procent de 100%, iar pentru cei cu bilete (folosind mai multe mijloace de transport in comun) din decontul biletelor de transport sa se retina bani pe motiv ca legal se deconteaza doar abonamentele.
Multumesc frumos!
HG nr. 569 din 15 iulie 2015 pentru aprobarea Normelor metodologice privind decontarea cheltuielilor pentru naveta la şi de la locul de muncă a cadrelor didactice şi a personalului didactic auxiliar din învăţământul preuniversitar de stat
[ link extern ]

Decontarea abonamentelor/biletelor de transport emise de operatorii de transport auto şi naval pentru cadrele didactice şi pentru personalul didactic auxiliar se asigură la valoarea acestora.
Va multumesc mult!