Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cum se factureaza la export tara non-UE Albania?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cum se factureaza la export tara non-UE Albania?

Buna ziua!

Ma intereseaza foarte mult cum se factureaza la export in Albania. Din ce am inteles daca organizez eu transportul catre clientul din Albania acesta nu trebuie sa plateasca TVA-ul pentru ca e o actiune de export. Cum pot fi acoperit ca statul roman sau cel albanez sa-mi ceara vreun TVA sau alte taxe? Trebuie sa mai achit alte taxe?

Cum trebuie sa arate factura in engleza sau romana? Mai trebuie date suplimentare trecute pe ea?

Intreb pentru ca nu am experienta si nu vreau ca firma noastra sa plateasca ulterior.
V-am extras mai jos din legislatie care sunt condiitile de scutire a taxelor pentru operatiunea de export.

''ART. 294 Cod Fiscal - Scutiri pentru exporturi sau alte operațiuni similare, pentru livrări intracomunitare și pentru transportul internațional și intracomunitar

alin (1) Sunt scutite de taxă:

a) livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Uniunii Europene de către furnizor sau de altă persoană în contul său;

b) livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Uniunii Europene de către cumpărătorul care nu este stabilit în România sau de altă persoană în contul său, cu excepția bunurilor transportate de cumpărătorul însuși și care sunt folosite la echiparea ori alimentarea ambarcațiunilor și a avioanelor de agrement sau a oricărui altui mijloc de transport de uz privat.''

Conform OMFP 103/2016 Art. 2 - pentru operatiunile prevazute la art. 294 alin. (1) lit. a)-i),

''(1) Sunt scutite de taxa pe valoarea adaugata, in conformitate cu prevederile art. 294 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, livrarile de bunuri expediate sau transportate in afara Uniunii Europene de furnizor sau de alta persoana in contul sau. Prin persoana care expediaza sau transporta bunuri in afara Uniunii Europene in contul furnizorului se intelege orice persoana care face transportul. Potrivit prevederilor contractuale dintre furnizor si cumparator, furnizorul poate face transportul bunurilor in afara Uniunii Europene cu mijloace proprii sau poate apela la o alta persoana pentru efectuarea transportului, cum ar fi, de exemplu, un transportator sau o casa de expeditii.

(2) Scutirea de taxa prevazuta la art. 294 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal se justifica de catre exportator cu urmatoarele documente:

a) factura, care trebuie sa contina informatiile prevazute la art. 319 alin. (20) din Codul fiscal, sau, daca transportul bunurilor nu presupune o tranzactie, documentele solicitate de autoritatea vamala pentru intocmirea declaratiei vamale de export;

b) unul dintre urmatoarele documente:

1. certificarea incheierii operatiunii de export de catre biroul vamal de export sau, dupa caz, notificarea de export certificata de biroul vamal de export, in cazul declaratiei vamale de export pe cale electronica; sau

2. exemplarul 3 al documentului administrativ unic, folosit ca declaratie de export pe suport hartie, certificat pe verso de biroul vamal de iesire.''

Daca indepliniti conditiile de mai sus factura o puteti emite in orice moneda(vedeti art 319(facturarea) - din Codul Fiscal) daca nu contine TVA, si mentionati pe factura ca sunteti scutit de TVA cu drept de deducere conf. art 294 alin(1) din CF.
Deci pot factura fără TVA precizez "scutit de TVA cu drept de deducere conf. art 294 alin(1) din CF" si pot organiza transportul cu o firma pana in Albania. Probabil firma de transport o sa-mi mai ceara niste acte. As vrea ca firma din Albania sa-si plateasca singuri taxele de import (daca exista) in Albania. Mulțumesc foarte mult pentru răspuns.