Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Este posibila colectarea deseurilor fara aviz de mediu?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Este posibila colectarea deseurilor fara aviz de mediu?

Ar exista posibilitatea de ridicare si transportul deseurilor nepericuloase de la diferite firme catre un centru autorizat fara a fi necesar un aviz de la mediu ? Sub orice forma juridica (pfa/ firma).
george-neagu, moderator
Trebuie sa detineti o firma inregistrata la Registrul comertului.
Pentru inregistrare firma veti completa declaratii pe propria raspundere ca sunt indeplinite conditiile dpvd mediu, sanatate, sanitar-veterinare, securitate si sanatate in munca. Se bifeaza casute pe declaratie.
In cazul mediului pentru firma ce doriti sa o infiintati, Agentia teritoriala de mediu va verifica in teren realizarea masurilor pe care le-ati bifat si va cere, dupa caz, sa depuneti documentatia pentru aviz/ autorizatie de mediu.