avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Executatea pedepsei va rog ajutati ma
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Executatea pedepsei va rog ajutati ma

Buna ziua, daca am fost condamnat la o pedeapsa de 3 ani cu executare si eu am facut 2/3 din condamnare in arest la domiciliu pot obtine o eliberare conditionata direct din arest domiciliar? Sau trebuie neaparat penitenciar?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 13:08, 12 Aprilie 2018
Doar din penitenciar se poate face liberarea condiționată.
Este greu de spus cum va aprecia comisia.

Se poate incerca sa cereți prin avocat liberarea condiționată până sa ajungeți în penitenciar dar tot veti ajunge la penitenciar.
Veti avea o problema deoarece comisia nu va avea timp sa aprecieze situatia dvs. conform criteriilor legale și foarte probabil vor propune o amânare.
Dacă veți angaja avocat acesta va trebui să facă o apărare foarte inteligentă în condiții potrivnice...
Parchetul o sa declare cale de atac daca avocatul va va obține liberarea si veti mai sta in detenție oricum...
Ultima modificare: Joi, 12 Aprilie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va multumesc pt raspuns, mentionez ca mai am apelul. In motivarea hotararii judecatorul spune ca am antecedente penale dar eu nu am. Scrie si in cazier, scrie si in motivarea minutei care instanta a dispus inlocuirea măsurii arestului preventiv.cu cel la domiciliu ca instanta are in vedere ca sunt la primul contact cu legea si varsta frageda. Deci cum e posibil sa faca judecatorul o asemenea greseala sa zica ca am antecedente penale?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Doar din penitenciar se poate face liberarea condiționată.
Este greu de spus cum va aprecia comisia.

Se poate incerca sa cereți prin avocat liberarea condiționată până sa ajungeți în penitenciar dar tot veti ajunge la penitenciar.
Veti avea o problema deoarece comisia nu va avea timp sa aprecieze situatia dvs. conform criteriilor legale și foarte probabil vor propune o amânare.
Dacă veți angaja avocat acesta va trebui să facă o apărare foarte inteligentă în condiții potrivnice...
Parchetul o sa declare cale de atac daca avocatul va va obține liberarea si veti mai sta in detenție oricum...

Încercați să vă angajați avocat foarte bun ca sa puteti scăpa de executare daca inca mai aveti șansa unui apel.Avocatul poate specula orice eroare sau greseala ă primei instanțe însă e bine sa stiti ca la curtile de apel judecățile sunt aprige si daca va judecati aiurea rămâneți cu executarea aplicată.
Dacă avocatul nu va avea o apărare foarte bine motivata și bazată de argumente inteligente e posibil sa rămâneți la aceeași pedeapsă.
Nu prea exista milă la curțile de apel.si de fel se majorează pedepsele...
Ultima modificare: Joi, 12 Aprilie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura penala,reducerea pedepsei sau suspendarea in parte andronache1112 andronache1112 Buna ziua. este vorba de o perosana fara antecedente penale,condamnata la 6 luni de inchisdoare cu executare,pentru ultraj. nu a lovit direct ... (vezi toată discuția)
Urgent - calcul pedeapsa de executat cosminaa cosminaa URGEENTTT!!!! cat inseamna un an penal? pentru o pedeapsa de 2 ani pt complicitate la inselaciune cat ar avea de executat? va rog sa-mi raspundeti, astazi a ... (vezi toată discuția)
Re-judecare tariq tariq sunt cetetean straiini casatorit cu o romanca ..am primit 3 ani cu suspendare pedepsei sub art 215.cp...am executat doar un an si 2 luni din pedeapsa date de ... (vezi toată discuția)