Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... autorizatie constructie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

autorizatie constructie

am un teren de 300mp cu o alee de 77 mp, din care mai sunt 55mp lata de 1,5m si lunga de cca 36 m, proprietate privata,cu drept de trecere pentru un vecin care are un teren de 150 mp cu latime de cca 6m. La capatul aleei casa mea este in dreapta, iar a lui in stanga. Ma intreb cum a obtinut autorizatie de contructie pentru casa P+1+M care are cca 10 m inaltime , intre case (fata, spate si lateral cunt case) si fara deschidere la strada, singurul acces facandu-se pe aleea mentionata mai sus,si aviz de la pompieri , insorire ?... Casa mea este la 3 m distanta de casa lui si nu mai am soare decat pe seara,doar putin cum este acum-primavara. Pe terenul vecinului a fost o magazie, din care a pastrat un perete pe care sta agatat contoarul de gaze si de care nu s-a legat cu noua constructie... Unde sa intreb cum s-a aprobat constructia si cum?
Autorizatia de ctii. se emite de catre primarie.
Pentru contoarul de gaze puteti sesiza proprietarul acestuia, firma de distributie gaze, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.