avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa 2 de munca

Exista o durata minima pentru care sa fi avut grupa 2 de munca pentru a fi luata in considerare la reducerea varstei de pensionare?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:27, 25 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.
6 ani
Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare.
Se iau in calcul numai ani intregi? De exemplu am 3 ani si 4 luni cu grupa 2 la un loc de munca si 2 ani si 11 luni cu grupa 2 la alt loc de munca.
Inseamna ca se ia in calcul suma lor de 6 ani si 3 luni ?
6 ani si 3 luni grupa II aduc:
Un stagiu aferent de 1 an si 6 luni
O reducere cu 1 an a varstei standard daca se indeplineste conditia de stagiu complet
Multumesc pentru raspuns. O seara buna!
Buna seara,
Modificarea la Legea pensiilor referitor la grupa 2 de munca (4 luni/an de grupa 2 si aplcare incepand cu primul an si nu dupa 6ani) se aplica numai pentru perioadele lucrate dupa 1.04.2001 in aceste conditii? Nu este o discriminare? Daca ai muncit 4 sau 5 ani in grupa 2 inainte de 2001 nu e acelasi lucru ca si dupa 2001?

Alte discuții în legătură

Stagiu minim de cotizare! bună seara, am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani ... Tatiana1313 Tatiana1313 Bună seara, Am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani și 4 luni în grupa 1 de munca, iar restul în condiții grele de muncă și condiții ... (vezi toată discuția)
Grupa i si ii de munca tiberiu1001 tiberiu1001 Buna ziua!, Am lucrat in grupa a-II-a si grupa I de munca 10 si respectiv 20 de ani in prima perioada am fost recrutat militar 1,5 ani. 1.Aceasta perioada de ... (vezi toată discuția)
Pensionare MUNTEAN ALEXANDRU MUNTEAN ALEXANDRU [quot]buna ziua.Ma numesc Muntean Alexandru si lucrez ca vopsitor industrial de 39 de ani si jumatate (pana in 2001 am avut grupa II de munca)..lucrez si acum ... (vezi toată discuția)