Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa 2 de munca

Exista o durata minima pentru care sa fi avut grupa 2 de munca pentru a fi luata in considerare la reducerea varstei de pensionare?
Da.
6 ani
Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare.
Se iau in calcul numai ani intregi? De exemplu am 3 ani si 4 luni cu grupa 2 la un loc de munca si 2 ani si 11 luni cu grupa 2 la alt loc de munca.
Inseamna ca se ia in calcul suma lor de 6 ani si 3 luni ?
6 ani si 3 luni grupa II aduc:
Un stagiu aferent de 1 an si 6 luni
O reducere cu 1 an a varstei standard daca se indeplineste conditia de stagiu complet
Multumesc pentru raspuns. O seara buna!
Buna seara,
Modificarea la Legea pensiilor referitor la grupa 2 de munca (4 luni/an de grupa 2 si aplcare incepand cu primul an si nu dupa 6ani) se aplica numai pentru perioadele lucrate dupa 1.04.2001 in aceste conditii? Nu este o discriminare? Daca ai muncit 4 sau 5 ani in grupa 2 inainte de 2001 nu e acelasi lucru ca si dupa 2001?