Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa 2 de munca

Exista o durata minima pentru care sa fi avut grupa 2 de munca pentru a fi luata in considerare la reducerea varstei de pensionare?
Buna seara! Citind comentariile si interpretarile Legii 215/2019 mi-am dat seama ca nu am speificat ca cei 6 ani si 3 luni de grupa II sunt inainte de 1.04 2001. In aceste conditii beneficiez de reducerea varstei de standard de pensionare asa cum mi-ati raspuns anterior? Multumesc anticipat.
Pentru acei 6 ani de grupa II de munca:
-Primiti un stagiu aferent de 1 an si 3 luni
-O reducere cu 2 ani a varstei standard