avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa 2 de munca

Exista o durata minima pentru care sa fi avut grupa 2 de munca pentru a fi luata in considerare la reducerea varstei de pensionare?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:27, 25 Noiembrie 2019
Buna seara! Citind comentariile si interpretarile Legii 215/2019 mi-am dat seama ca nu am speificat ca cei 6 ani si 3 luni de grupa II sunt inainte de 1.04 2001. In aceste conditii beneficiez de reducerea varstei de standard de pensionare asa cum mi-ati raspuns anterior? Multumesc anticipat.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru acei 6 ani de grupa II de munca:
-Primiti un stagiu aferent de 1 an si 3 luni
-O reducere cu 2 ani a varstei standard

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu minim de cotizare! bună seara, am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani ... Tatiana1313 Tatiana1313 Bună seara, Am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani și 4 luni în grupa 1 de munca, iar restul în condiții grele de muncă și condiții ... (vezi toată discuția)
Grupa i si ii de munca tiberiu1001 tiberiu1001 Buna ziua!, Am lucrat in grupa a-II-a si grupa I de munca 10 si respectiv 20 de ani in prima perioada am fost recrutat militar 1,5 ani. 1.Aceasta perioada de ... (vezi toată discuția)
Pensionare MUNTEAN ALEXANDRU MUNTEAN ALEXANDRU [quot]buna ziua.Ma numesc Muntean Alexandru si lucrez ca vopsitor industrial de 39 de ani si jumatate (pana in 2001 am avut grupa II de munca)..lucrez si acum ... (vezi toată discuția)